Poľnohospodári sa sťažujú na nedostatok zrážok
28. apríla 2018 18:11,
Prečítané 2 817x,
Michal Kravčík,
Nezaradené
Veru. Je to tak. Je sucho a bude ešte suchšie a to každé jarné obdobie, keď sa zakladá úroda. To sucho v jarnom období trendovo je zaznamenané už do roku 1970.
Od vtedy uplynulo už takmer 50 rokov a akosi nikto to nepostrehol. Jediný výskum v tejto oblasti urobil tím občianskeho združenia MVO Ľudia a voda v 90-tých rokoch na základe analýz voľne dostupných dát zrážok, ktoré do roku 1970 neboli spoplatnené. Výsledky tohto výskumu bol prezentovaný v knihe VODA PRE TRETIE TISÍCROČIE – NEUBLIŽUJME VODE, ABY ONA NEUBLÍŽOVALA NÁM (2000).
Z výskumu vyplynulo, že v jarných mesiacoch (marec, apríl, máj) už do roku 1970 bol významný pokles zrážok. V apríli pokles o 30%. Publikovanie výsledkov výskumu vyvovalo pobúrenie štandartných vedeckých inštitúcií až natoľko, že v roku 2002 vydali vyhlásenie členov slovenskej vedecko-výskumnej komunity k problematike nesprávnych interpretácií vývoja klímy a hydrologických procesov Slovenska (https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vyhlasenie-clenov-slovenskej-vedecko-vyskumnej-komunity-k-problematike-nespravnych-interpretacii-vyvoja-klimy-a?apc=/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vyhlasenie-clenov-slovenskej-vedecko-vyskumnej-komunity-k-problematike-nespravnych-interpretacii-vyvoja-klimy-a&nocache=invalidate&sh_itm=b65d374b090eab5839135ee5816b108a&all_ids=1).
Od vtedy prešlo ďalších 16 rokov a výsledok? Peniaze na vedu a výskum neprinášajú odpoveď prečo napríklad ubudajú zrážky práve vtedy, keď krajina potrebuje dážď ako soľ. Dovolím si Vám ponúknuť vysvetlenie o príčinách ubúdania zrážok v jarnom období, napriek tomu, že na tento výskum nebol použitý ani jeden cent.
Odvodňovaním, zlikvidovaním medzí, remízok i mokradí z poľnohospodárskej krajiny za uplýnulých 60 rokov sa stratilo viac ako 8 miliárd m3 vody. Na plochu poľnohospodárskej krajiny to znamená 0,42 metra. Táto voda teraz chýba v krajine pri zakladaní úrody, v podzemí i pri termoregulácii krajiny.
Z hľadiska budúcnosti potravinovej bezpečnosti je to oveľa väčšie nebezpečenstvo, ako všetky rozkradnuté eurofondy v poľnohospodárskom priemysle. Otázkou však je, čo nás neminie, ak nepribrzdíme vysušovanie Slovenska. Ak nezastavíme okamžite vyšušovanie, tak v priebehu 5-tich rokoch bude už teraz nahnutá potravinová bezpečnosť úplne v kolapse.
Takže čo prvé by mal urobiť každý farmár, aby predišiel vlastnému kolapsu? Každý farmár by mal sa postarať o to, aby ani jeden liter dažďovej vody neodtekol mu z farmy bez úžitku..Tak hor sa farmári do práce…
21.01.2020
Je toho veľa, čo treba naprávať. Otázkou je, kde začať. Za ktorú nitku potiahnuť, aby sme boli úspešní. Ja osobne sa venujem viac ako 30 rokov vode a viem, že na jedinom, na čom sme závislí je voda. Voda je jednoducho modrou niťou života. Nebudeme mať vodu, nebudeme mať nič. Ani vzduch na dýchanie. Nebudeme mať potraviny na stole, nebudeme mať čím sa umývať. [...]
15.08.2019
Tak milí moji priatelia, mám tu oponenta. Vedecká obec na klímu si vybrala dr. Metelku, aby dokázal, že klíme vôbec nerozumiem. Tento pán už dlhšie obdobie prenasleduje moju vedeckú spôsobilosť. Okrem toho, že ma prinútil hlbšie sa zaoberať vedeckým zdôvodnením toho čo píšem, začína mi vŕtať hlavou prečo má takú dojemnú starostlivosť o moje „vedecké [...]
14.08.2019
Prečo? Zo Slnka tečie žiarenie, ktoré vo vzduchoprázdnom priestore 150 mil. km nestráca žiadnu energiu. Pred vstupom do atmosféry dosahuje slnečné žiarenia intenzitu v podobe solárnej konštanty 1353 W/m2, či je to nad rovníkom, alebo napríklad nad 48-ou rovnobežkou severnej, či južnej zemepisnej šírky, alebo na póloch. Prechodom atmosféry slnečné žiarenie stráca na [...]
Váš problém je ten že sa miešate do debaty ...
Ked zadáte dodávateľom čističiek a akumulačných... ...
Chvala bohu a treba ich nechať tak. ...
Zaaxovi : Nejaké hygienické minimum teda norma ...
Vsetky odvodnovacie a zavodnovocie systemy su ...
Celá debata | RSS tejto debaty