S narastaním nadmorskej výšky na planéte Zem teplota vzduchu klesá. Teplota na hranici tropopauzy klesá až na hodnotu -57 stupňov celzia. Teda v priemere každých 100 metrov výšky, klesá teplota o 0,65 °C. V našich zemepisných šírkach tropopauza siaha až do výšky 11 km.Letné priemerne teploty vzduchu na území Slovenska presahujú 15 stupňov. A stúpajú ďalej. Vedci však určili, že je to vplyvom zvyšovanej koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére, ktoré bránia prestupu tepla z troposféry do vyšších vrstiev atmosféry. Ozaj je to tak?
Slnečné žiarenie pri dopade na zemský povrch sa transformuje na teplo a následne sa dopravuje smerom nahor vertikálnym prúdením tepla odparovaním vody zo zemského povrchu do atmosféry. To znamená, že intenzívne odparovanie vody zo zemského povrchu prepravuje teplo od zemského povrchu do vyšších vrstiev atmosféry.
Teplota pri zemskom povrchu sa odvíja od dostatku vody a vegetácie v ekosystémoch. Spomalením respektíve zastavením odparovania vody z ekosystémov, sa znižuje intenzita odčerpávanie tepla z nižších vrstiev troposféry do chladnejších vrstiev troposféry.
Je možné zastaviť odparovanie vody z planéty Zem? Teoretický áno, no praktický úplne nie. Praktický je možné znížiť odparovanie vody z kontinentov a to tak, že obmedzíme dažďovej vode vsakovať do pôdy a následne jej znížime výpar. Tým sa zníži intenzita odčerpávania tepla z nižších vrstiev atmosféry, teda troposféry a ochladíme jej vyššie vrstvy.
Aby sme boli konkrétni, poškodením ekosystémov na Slovensku zlým hospodárením v lesopoľnohospodárskej krajine (lesné a poľnohospodárske cesty, rozoranie medzí, odstránenie mokradí a odvodnenie poľnohospodárskych pôd) i zastrešovávaním, či asfaltovaním zemského povrchu a kanalizovaním dažďovej vody do najbližšieho jarku, sme úspešne dosiahli, že každým rokom sa zo Slovenska stratí cca 250 mil. m3 tej dažďovej vody, ktorá v minulosti vsakovala do pôdy a najintenzívnejšie sa vyparovala v letných mesiacoch. Tým sa udržiavala teplota v lete pod 30 stupňov celzia. My poniektorí starší si to dobre pamätáme.
Za posledných 60 rokov sa nám „úspešne“ podarilo ochudobniť Slovensko o cca 15 mld. m3. To je Slovenský príspevok k stúpaniu hladín oceánov a vlastnému prehrievaniu, lebo sme znížili odsávanie tepla z prízemnej vrstvy atmosféry do vyšších vrstiev atmosféry, teda tam, kde je veľká zima. Preto sa nám teplo hromadí tam, kde žijeme. Vieme dobre, aké sú horúčavy, keď dlho neprší. A neprší aj preto, lebo sa nám menej vyparuje, však? Takže priatelia, boj s klimatickou zmenou na Slovensku sa nám podarí zvládnuť len návratom stratenej vody, ktorú sme „úspešne“ vyhnali do Čierneho, či Baltického mora.
Dnes a ďalšie tri dni bude zrejme na Slovensku pršať. Ak by sme boli múdri gazdovia Slovenskej republiky, tak by sme boli dobre pripravení na zadržiavanie dažďovej vody, aby nám krajina nevyschla, keď nebude pršať. Všetci vieme, že najväčším vodným rezervoárom je pôda. To je fakt problém pochopiť pre školovaných ľudí, ktorých platíme za to, aby nás nepripravili o bezpečnú krajinu?
Zbierka hlúpostí. Pokiaľ by naozaj na ochladzovaní... ...
Nezmyselný blog. V histórii zeme vždy boli ...
Celá debata | RSS tejto debaty