Znižovaním fotosyntézy na zemskom povrchu, zvyšujeme koncentráciu CO2 v atmosfére

Na to, aby prebiehala fotosyntéza potrebujeme tri základne komponenty: vodu, energiu a uhlík. Bez ktoréhokoľvek z týchto komponentov nebude fotosyntéza. Chvalabohu Slnko z neba nemôžme odstrániť, uhlík s atmosféry sa nám tiež akosi nedarí a na „potvoru“ nám ho stále v atmosfére pribúda.

A čo s tretím komponentom, vodou?  Tu sa nám bohato darí likvidovať. Zo zemského povrchu intenzívne odstraňujeme tú nepríjemnosť, ktorá nám padá na hlavu. Prečo? Lebo nám jednoducho zavadzia. Tam, kde žijeme a rozvíjame svoje komunity považujeme dažďovú vodu za odpad, ktorú treba čo najskôr odstrániť, teda poslať do kanála a za jeho pomoci transportovať do najbližšej rieky a teda do mora. A tak na kontinentoch je nie len menej vody, ale aj menej a menej fotosyntézy prebieha. Lebo na kontinentoch je menej a menej vody.

Ročne totiž pribudne cca 57 tisíc km2 nových zurbanizovaných plôch. Tu žiadna fotosyntéza neprebieha. A kde je uhlík? No ostal v atmosfére. Je jasné, že musíme mať strechu nad hlavou i nechodiť po blate, či jazdiť po ceste bez blata. Len nie je jasné, prečo dažďovú vodu musíme kanalizovať do najbližšej rieky.

Ročne sa vyklčuje na planéte zem 127 tisíc km2 lesov a na plochách vznikne poľnohospodárska pôda, diaľnice s infraštruktúrou kanalizovania dažďovej vody do najbližšieho potoka. A kde je uhlík? Nuž ostal v atmosfére. Ročne pribudne na planéte Zem 200 tisíc km2 vyschnutej zeme bez vody, kde neprebieha žiadna fotosyntéza. No a kde je uhlík? Nuž ostal v atmosfére, lebo na týchto plochách neprebieha, odborne sa tomu hovorí sequestrácia uhlíka do biomasy.

A tak uhlík stúpa a stúpa. Tak ukazuje graf permanentného stúpania CO2 v atmosfére so sezónnou fluktuáciou minimálne od roku 1960. Na jar, keď sa začne na severnej pologuli rozvíjať vegetácia, začína množstvo uhlíka v atmosfére klesať, lebo sa ukladá do vegetácie cez fotosyntézu. Od jesene, teda od októbra začne uhlík v atmosfére pribúdať, lebo v zime fotosyntéza neprebieha a na južnej pologuli je iba 20% plochy kontinentov.

 

fotosynteza

Aké z toho vyplýva ponaučenie? Jednoducho také, že ak by neboli vysušené rozsiahle oblasti na kontinentoch, uhlíka by bolo v atmosfére menej a možno toľko ako v roku 1960. Keď klimatológovia tvrdia, že uhlík z atmosféry sa dá odstrániť až po niekoľkých 10-kách rokov, tak si dovolím tvrdiť, že ak by sme všetku tú dažďovú vodu, ktorú permanentne posielame do mora nechali na kontinentoch, rýchlo by sa obnovila vegetácia vo vysušených oblastiach a dramatický by nám klesol uhlík v atmosfére. Aj ten, ktorý produkujú napríklad autá pri spaľovaní benzínu. Naštartovalo by to ozdravné procesy planéty Zem nie len znižovaním uhlíka v atmosfére, ale aj reálnym znížením globálnej teploty znížením produkcie tepla do atmosféry z vysušených oblastí sveta a tiež poklesom hladín oceánov.

Tak čo priatelia, ideme do toho?

Slovensko potrebuje obnovu všetkého. Vzťahov, morálky, zákonov i zdevastovanej krajiny

21.01.2020

Je toho veľa, čo treba naprávať. Otázkou je, kde začať. Za ktorú nitku potiahnuť, aby sme boli úspešní. Ja osobne sa venujem viac ako 30 rokov vode a viem, že na jedinom, na čom sme závislí je voda. Voda je jednoducho modrou niťou života. Nebudeme mať vodu, nebudeme mať nič. Ani vzduch na dýchanie. Nebudeme mať potraviny na stole, nebudeme mať čím sa umývať. [...]

15.08.2019

Tak milí moji priatelia, mám tu oponenta. Vedecká obec na klímu si vybrala dr. Metelku, aby dokázal, že klíme vôbec nerozumiem. Tento pán už dlhšie obdobie prenasleduje moju vedeckú spôsobilosť. Okrem toho, že ma prinútil hlbšie sa zaoberať vedeckým zdôvodnením toho čo píšem, začína mi vŕtať hlavou prečo má takú dojemnú starostlivosť o moje „vedecké [...]

Vplyv CO2 na zmenu klímy je mýtus

14.08.2019

Prečo? Zo Slnka tečie žiarenie, ktoré vo vzduchoprázdnom priestore 150 mil. km nestráca žiadnu energiu. Pred vstupom do atmosféry dosahuje slnečné žiarenia intenzitu v podobe solárnej konštanty 1353 W/m2, či je to nad rovníkom, alebo napríklad nad 48-ou rovnobežkou severnej, či južnej zemepisnej šírky, alebo na póloch. Prechodom atmosféry slnečné žiarenie stráca na [...]

Olaf Scholz

Koniec vládnej trojkoalície je dobrou správou pre Nemecko, píšu nemecké médiá

07.11.2024 09:16

Berlín postihlo politické zemetrasenie.

Várhelyi

Maďarský kandidát na eurokomisára Várhelyi europoslancov zatiaľ nepresvedčil

07.11.2024 08:31

Spomedzi 16 kandidátov na eurokomisárov, ktorí doteraz takzvané grilovanie podstúpili, je Várhelyi jediný, kto zatiaľ neprešiel.

antarktída, ľadovec

Copernicus: Rok 2024 bude takmer určite najteplejší od začiatku meraní

07.11.2024 08:12

Obdobie, ktoré na Zemi práve prežívame, je pravdepodobne najteplejšie za posledných 100-tisíc rokov.

Election 2024 Voices of Women

Ženy a Hispánci nepomohli Harrisovej prevážiť Trumpových bielych mužov

07.11.2024 08:00

Neboli to len bieli muži. Donaldovi Trumpovi pomohli opätovne dobyť Biely dom aj mnohé hlasy, ktoré podľa prognóz mali pripadnúť jeho súperke Kamale Harrisovej.

Michal Kravčík

skutočné hodnoty vznikajú mimo honosných palácov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 157
Celková čítanosť: 504628x
Priemerná čítanosť článkov: 3214x

Autor blogu

Kategórie