Založ si blog

Pohľad Bratislavskej kaviarne na upadajúci Východ

Prečítať som reflexiu Michala Havrana (https://komentare.sme.sk/…/vychod-musi-byt-nas-musi-sa-vrat…) o pohľade Západu na Východ..

Pravdu povediac symptómy choroby Východu podľa Havrana sú inšpirujúce k definovaniu diagnózy. Len som sa nedočítal, tak ponúknem svoj názor z priestoru, kde som sa síce nenarodil, ale žijem tu 57 rokov, aj keď som mal x-krát možnosť i chuť tento región opustiť.

Ako v krátkosti sa dá definovať príčina zúboženého Východu? Jednou vetou: Od víťazného februára „pracujúceho ľudu“ v roku 1948 bola občanom, komunitám i regiónom Slovenska vzatá zodpovednosť z rúk. Ani po páde mocenského zriadenia v roku 1989, ovládaného komunizmom sa zodpovednosť ľuďom, komunitám i regiónom nevrátila.

Tých príkladov centrálneho rozhodovania o Východe v politických mafiánskych kabinetoch je množstvo. Ja sám som ich osobne spoznal viac ako dosť. Ak bude záujem, môžem o tom písať.

A tak čím bližšie ku skoncentrovanej moci do rúk politických mafiánov, tým viac omrviniek padne pod stôl a niečo sa ujde pospolitému ľudu. Keďže Východ je najďalej od politického dvorca mafiánov, tak sa logický najmenej ujde,

Preto už od útleho veku deti snívajú a istým spôsobom rodičmi podporovaní, aby sa učili a vypadli za lepším životom. Čo najrýchlejšie zdrhnúť z Východu je častým predmetom rôznych neformálnych debát, pretože všetci tí, ktorí ostávajú na Východe (okrem tých, ktorí sú pupočnou šnúrou previazaní na politickú mafiu) strácajú šancu dôstojného života.

Výsledok? Schopné deti študujú v zahraničí, ich otcovia budujú stavby na západ od západu, ich matky vytierajú starecké zadky na západe a školopovinné deti vychovávajú v lepšom prípade babky, v horšom kotlebová ulica.

Ak nejaký uletenec si dovolí toto zmeniť, tak skončí, ako Košický viceprimátor v roku 2004, keď ho zatýkali pri údajnom preberaní úplatku. Aby ten zločinec neušiel, tak zatýkanie koordinoval samotný minister, ktorý dostal zaručené info od novinárskej volavky z Východu o jednom skorumpovanom sviniarov.

Takže pán Havran prajme si hlbší ponor do údolia medzi životom a smrťou a možno pomôžeme ľuďom na Východe žiť dôstojnejšie a netrápiť empatických ľudí bezvýchodiskovosťou Východu.

Michal Kravčík

Slovensko potrebuje obnovu všetkého. Vzťahov, morálky, zákonov i zdevastovanej krajiny

21.01.2020

Je toho veľa, čo treba naprávať. Otázkou je, kde začať. Za ktorú nitku potiahnuť, aby sme boli úspešní. Ja osobne sa venujem viac ako 30 rokov vode a viem, že na jedinom, na čom sme závislí je voda. Voda je jednoducho modrou niťou života. Nebudeme mať vodu, nebudeme mať nič. Ani vzduch na dýchanie. Nebudeme mať potraviny na stole, nebudeme mať čím sa umývať. [...]

15.08.2019

Tak milí moji priatelia, mám tu oponenta. Vedecká obec na klímu si vybrala dr. Metelku, aby dokázal, že klíme vôbec nerozumiem. Tento pán už dlhšie obdobie prenasleduje moju vedeckú spôsobilosť. Okrem toho, že ma prinútil hlbšie sa zaoberať vedeckým zdôvodnením toho čo píšem, začína mi vŕtať hlavou prečo má takú dojemnú starostlivosť o moje „vedecké [...]

Vplyv CO2 na zmenu klímy je mýtus

14.08.2019

Prečo? Zo Slnka tečie žiarenie, ktoré vo vzduchoprázdnom priestore 150 mil. km nestráca žiadnu energiu. Pred vstupom do atmosféry dosahuje slnečné žiarenia intenzitu v podobe solárnej konštanty 1353 W/m2, či je to nad rovníkom, alebo napríklad nad 48-ou rovnobežkou severnej, či južnej zemepisnej šírky, alebo na póloch. Prechodom atmosféry slnečné žiarenie stráca na [...]

Iskander, atómovky, jadrové zbrane

Rusi chcú zákaz zbraní vo vesmíre. Bezpečnostná rada OSN návrh rezolúcie neprijala

20.05.2024 23:50

Za návrh zahlasovalo sedem členov BR OSN, rovnaký počet bol proti a jedna krajina sa zdržala hlasovania.

SAS, Liberálny dom

SaS pripravuje trestné oznámenie: množiace sa vyhrážky prekračujú hranice

20.05.2024 22:13

Vyhrážky sa už neobjavujú len na sociálnych sieťach, ale aj formou listov, ktoré chodia aj ich rodinným príslušníkom, upozornila Kolíková.

blesk. búrka

Po zásahu blesku museli v Drážďanoch dvoch ľudí oživovať, zranených je desať

20.05.2024 21:47

Blesk zasiahol trávnatú oblasť pri Labe neďaleko centra saskej metropoly.

Europarlament / Europoslanci /

Voľby do europarlamentu by vyhrali progresívci pred Smerom a Hlasom, ukázal prieskum

20.05.2024 20:13

Pätnásť mandátov by si rozdelilo sedem strán.

Michal Kravčík

skutočné hodnoty vznikajú mimo honosných palácov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 157
Celková čítanosť: 488934x
Priemerná čítanosť článkov: 3114x

Autor blogu

Kategórie