Založ si blog

Vysušená krajina produkuje extrémne dažde

MÁME RIEŠENIE PRE CELÚ EURÓPU

Kedysi prívalové dažde začínali až v júni, Tak ako sa vysušuje krajina, tak rýchlo sa prehrieva a zvyšuje rast búrok z tepla. Výsledkom sú extrémne prívaly dažďa i záplavy

Poškodenie lesov i poľnohospodárskej krajiny a množstvo rigolov, či kanálov, ktoré sme usilovne budovali rýchlo hromadia odtekajúcu dažďovú vodu v jarkoch. Zo sebou odnášajú biomasu, hlinu i kamene, ktoré upchávajú priepusty. Tak sa rodia lokálne záplavy i povodne.

O tom trpezlivo vysvetľujem už viac ako 20 rokov, no ako keby sem hrachom hádzali o stenu. Sucho? Plačeme! Zaplavuje nás? Plačeme. Ako keby sme boli paralyzovaní v sladkom opojení ničnerobenia a potom hľadáme vinníkov pre istotu v globálnej klimatickej zmene.

Takže príčinu vzniku častejších povodní a extrémnejších povodní by sme mali. Aj keď odborníci nás tvrdohlavo presviedčajú, že krajina je nasýtená vodou a už do pôdy sa viac dažďovej vody nezmestí. Ešte pár dní nám tĺkli do hlavy, že je sucho a extrémne.

Ak by aspoň na chvíľu odišli od simulačných modelov a navštívili terén, zrejme by zažili vedomostný šok.

Existuje ešte vážnejšia príčina častejších a extrémnejších povodní. A tou je jednoducho intenzita z neba padajúceho dažďa. Prevláda však všeobecná predstava, že zrodenie dažďa je v rukách najvyššieho a že človek to nemôže ovplyvniť.

Nie je to tak. Množstvo produkujúcej energie z vysušenej krajiny vytvára novú realitu v atmosfére s nebývalou koncentráciu mrakov v jednej časti a v inej časti oblohy úplne čistá obloha bez mráčika. Dovolím si tvrdiť, že chovanie mrakov na oblohe sa odvíja od spôsobu využívania krajiny.

 

Dajme šancu mladým ľuďom, ktorí teraz s mladou klimatickou aktivistkou Grétou Thunberg zo Švédska panikária kvôli klimatickej zmene.

Ak tu krajinu úplne vysušíme, tak na konci bude katastrofa. Dlho, dlho bez dažďa a potom extrémny príval vody z neba. Priali by sme si, aby mračná na nebi boli roztiahnuté a viac diverzifikované po celom teritóriu Európy, aby v každom kúte Európy zapršalo po trošku, aby tie potvorské mračná sa nevylievali na jedno miesto.

Takýto ideálny stav je však utópiou. Aby všade a rovnomerne pršalo a nevznikali z toho povodne je nereálne. Čo však je reálne, je prinavrátiť formovanie dažďov v teritóriu celej Európy možno na úroveň charakteru zrážok, aké sa vyskytovali napríklad pred 50-timi rokmi.

Vtedy viac pršalo napríklad v Španielsku, Taliansku i v Grécku a menej na Slovensku, či Švédsku. Navyše bol častejší výskyt zrážok a menšej intenzity ako teraz.
Predsa vedci sa už dopracovali k poznaniu, že dochádza k časovej priestorovej zmene rozdelenia zrážok.

Vodohospodári, klimatológovia i ďalší odborníci však tvrdia, že to klimatická zmena a že je treba sa prispôsobovať zmene klímy.

Ja si dovolím nahlas kričať, že to „nie klimatická zmena“, ale poškodzovanie krajiny. A že opravou poškodenej krajiny sa opraví aj charakter počasia. Že je v našich rukách i hlavách tak využívať územie, aby nedochádzalo k jeho vysušovaniu.

Preto tvrdím, že jediná šanca pokoja i prežitia v mieri celého europanstva je opraviť a začať využívať každý kúsok zeme, role, lesa, stavebného pozemku, aby dažďová voda sa mohla naspäť vyparovať z toho územia, kde padla.

Len vtedy je možné ovplyvniť to, že vysušené Španielsko, či Grécko, či iné vysušené regióny Európy namiesto produkcie tepla do atmosféry budú vyparovať vodu a bude tam pomenej a častejšie pršať a u nás tiež.

Tým je väčší predpoklad obmedziť tvorbu masívnych mrakov na oblohe a s tým súvisiaci výskyt extrémnych prívalových dažďov a dramatických povodní.

Takže, ak chceme chrániť svoje teritórium pred ničivými búrkami a živelnými pohromami i suchom a extrémnymi horúčavami až požiarmi, mali by sme sa chytiť príležitosti ponúknuť partnerom v európskom priestore riešenia, ktoré by už vysušeným štátom prinavrátilo vodu a tým aj prosperitu, a nám by to prispelo k zníženiu extrémov sucha i povodní.

Na takýto čin by sme mali mať dostatok odvahy. Demokratická strana už odvahu nabrala a s touto agendou už ide búšiť do Europarlementu. Ja verím, že odvahu naberú aj všetci zodpovední voliči, ktorí prídu 25. mája k eurovoľbám a svoj hlas dajú tejto agende.

Slovensko potrebuje obnovu všetkého. Vzťahov, morálky, zákonov i zdevastovanej krajiny

21.01.2020

Je toho veľa, čo treba naprávať. Otázkou je, kde začať. Za ktorú nitku potiahnuť, aby sme boli úspešní. Ja osobne sa venujem viac ako 30 rokov vode a viem, že na jedinom, na čom sme závislí je voda. Voda je jednoducho modrou niťou života. Nebudeme mať vodu, nebudeme mať nič. Ani vzduch na dýchanie. Nebudeme mať potraviny na stole, nebudeme mať čím sa umývať. [...]

15.08.2019

Tak milí moji priatelia, mám tu oponenta. Vedecká obec na klímu si vybrala dr. Metelku, aby dokázal, že klíme vôbec nerozumiem. Tento pán už dlhšie obdobie prenasleduje moju vedeckú spôsobilosť. Okrem toho, že ma prinútil hlbšie sa zaoberať vedeckým zdôvodnením toho čo píšem, začína mi vŕtať hlavou prečo má takú dojemnú starostlivosť o moje „vedecké [...]

Vplyv CO2 na zmenu klímy je mýtus

14.08.2019

Prečo? Zo Slnka tečie žiarenie, ktoré vo vzduchoprázdnom priestore 150 mil. km nestráca žiadnu energiu. Pred vstupom do atmosféry dosahuje slnečné žiarenia intenzitu v podobe solárnej konštanty 1353 W/m2, či je to nad rovníkom, alebo napríklad nad 48-ou rovnobežkou severnej, či južnej zemepisnej šírky, alebo na póloch. Prechodom atmosféry slnečné žiarenie stráca na [...]

Branislav Becík

KDH stojí za odvolanou vicežupankou Holečkovou. Hnutie tvrdí, že župan Becík klame

25.06.2024 11:27

Odvolanie Martiny Holečkovej z postu podpredsedníčky NSK KDH považuje za politickú hru zo strany Becíka.

vučič

Západ vrazil klin medzi Vučiča a Putina. Srbské zbrojovky idú naplno, dopujú Ukrajinu zbraňami

25.06.2024 11:20

Je to súčasť nášho ekonomického oživenia a je to pre nás dôležité. Áno, vyvážame našu muníciu, povedal srbský prezident.

Sliač / Letisko / Black Hawk /

V dobudovaní letiska Sliač bude Slovensko pokračovať vo vlastnej réžii

25.06.2024 11:08

Štátny tajomník rezortu obrany Martin Vojtašovič sa na tom dohodol na rokovaní so zástupcami NATO v Luxemburgu.

Tomáša Taraba

Taraba: Envirorezort nebude rušiť národné parky, kritika progresívcov je nekompetentná

25.06.2024 10:39

Minister životného prostredia však zdôraznil, že odmieta pokračovať v zonácii niektorých národných parkov, konkrétne v oblasti Polonín.

Michal Kravčík

skutočné hodnoty vznikajú mimo honosných palácov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 157
Celková čítanosť: 494011x
Priemerná čítanosť článkov: 3147x

Autor blogu

Kategórie