Prečo sú extrémnejšie búrky už na jar?

Včera som sa pohyboval na Horehroní. Zažil som búrku i sucho. Na jednom miesto padlo veľa vody a kúsok ďalej nič. Úplne sucho. Jednoducho na menšiu plochu padne viac vody vo väčšej výdatnosti. Bežne zvykneme hovoriť, že letné búrky vznikajú z tepla. Ak je to tak, tak potom logický z toho vyplýva, že viac tepla do atmosféry, znamená viac intenzívnejších búrok.

A je viac tepla v atmosfére?  Áno je. Prečo? Nuž jednoducho preto, lebo zbavujeme krajinu o vodu ako zmyslov zbavení a tým sa z vysušenej krajiny produkuje viac citeľného tepla do atmosféry. Pripomínam, že 1 kubický meter vody pri výpare spotrebuje 700 KWh.  V tej krajine, v ktorej je viac vody sa spotrebuje viac energie Slnka na výpare vody a potom sa menej produkuje tepla do atmosféry a prostredie je chladnejšie. S vyparovanou vodou totiž „putuje“ latentné teplo výparu do vyšších vrstiev atmosféry, kde sa po kondenzácii vodných pár energia uvoľňuje a ohrieva vzduchové masy. Jednoducho povedané, že vyparovaná voda transportuje teplo z troposféry do stratosféry. Pri zemi máme potom chladnejšie a vyšším vrstvám atmosféry, ktoré sú chladnejšie vôbec nevadí, že tam „pritečie“ viac tepla.

Ak poškodzujeme krajinu a menej a menej dažďovej vody vsiakne do pôdy, potom zvyšujeme nie len povodňové riziká, ale aj rizika hromadenia extrémnych búrkových mrakov, ktoré spôsobia také lokálne katastrofy, ako sa včera odohrali napríklad v Zbore pri Považskej Bystrici (https://nasapovazska.sme.sk/c/20540463/krupy-prudky-dazd-a-o-chvilu-sa-uz-valila-voda-do-dvorov.html#ixzz4hygmZmvn).

Aký je z toho záver? Nuž jednoduchý: Ak neopravíme poškodenú krajinu budeme mať nie len častejšie a extrémnejšie bleskové povodne, ale aj nebezpečné lejaky. Oba tieto problémy sa dajú vyriešiť jednoduchým spôsobom naraz. Len orientáciou na zadržiavanie dažďovej vody v poškodenej krajine zastavíme nie len bleskové povodne, ale aj spôsobíme to, že sa bude menej a menej búrkových mrakov a ťažkých lejakov rodiť nad našimi hlavami. Či sa to niekomu páči, alebo nie, jedinou cestou je opraviť poškodenú krajinu tak, že budeme plošne zadržiavať dažďovú vodu v krajine. Tak ako to bolo nastavené vo Vládnom programe revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny v roku 2010.

Slovensko potrebuje obnovu všetkého. Vzťahov, morálky, zákonov i zdevastovanej krajiny

21.01.2020

Je toho veľa, čo treba naprávať. Otázkou je, kde začať. Za ktorú nitku potiahnuť, aby sme boli úspešní. Ja osobne sa venujem viac ako 30 rokov vode a viem, že na jedinom, na čom sme závislí je voda. Voda je jednoducho modrou niťou života. Nebudeme mať vodu, nebudeme mať nič. Ani vzduch na dýchanie. Nebudeme mať potraviny na stole, nebudeme mať čím sa umývať. [...]

15.08.2019

Tak milí moji priatelia, mám tu oponenta. Vedecká obec na klímu si vybrala dr. Metelku, aby dokázal, že klíme vôbec nerozumiem. Tento pán už dlhšie obdobie prenasleduje moju vedeckú spôsobilosť. Okrem toho, že ma prinútil hlbšie sa zaoberať vedeckým zdôvodnením toho čo píšem, začína mi vŕtať hlavou prečo má takú dojemnú starostlivosť o moje „vedecké [...]

Vplyv CO2 na zmenu klímy je mýtus

14.08.2019

Prečo? Zo Slnka tečie žiarenie, ktoré vo vzduchoprázdnom priestore 150 mil. km nestráca žiadnu energiu. Pred vstupom do atmosféry dosahuje slnečné žiarenia intenzitu v podobe solárnej konštanty 1353 W/m2, či je to nad rovníkom, alebo napríklad nad 48-ou rovnobežkou severnej, či južnej zemepisnej šírky, alebo na póloch. Prechodom atmosféry slnečné žiarenie stráca na [...]

vojna na Ukrajine, tank T90M Proryv

ONLINE: Zalužnyj: Európa nie je pripravená na dlhú vojnu s Ruskom

24.11.2024 07:45

Bývalý hlavný veliteľ ukrajinskej armády Valerij Zalužnyj tvrdí, že európske krajiny nedokážu viesť s Ruskom opotrebovávaciu vojnu.

Rumunsko, prezidentské voľby

V Rumunsku sa koná prvé kolo prezidentských volieb. Prieskumy favorizujú súčasného premiéra

24.11.2024 07:26

V Rumunsku sa v nedeľu koná prvé kolo prezidentských volieb. Rumuni v zahraničí už mohli voliť v piatok.

COP29, Muchtar Babajev, klimatický summit OSN

Na klimatickej konferencii COP29 sa dohodli na finančnej pomoci rozvojovým krajinám

24.11.2024 06:10

Štáty sveta sa na COP29 v Azerbajdžane po dlhom vyjednávaní dohodli na výraznom zvýšení klimatickej pomoci pre rozvojové krajiny.

Michal Kravčík

skutočné hodnoty vznikajú mimo honosných palácov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 157
Celková čítanosť: 505828x
Priemerná čítanosť článkov: 3222x

Autor blogu

Kategórie