Prečo dnešný Tatranský orkán nelámal stromy v Tatrách

Dnes na Lomnickom štíte bol zaznamenaný historický rekord v rýchlosti prúdenia vzduchu 222 km/hod. Prečo nedošlo k podobnej devastácii Tatranského lesa na úpätí Tatier, tak ako k tomu došlo v novembri 2004, keď na Lomnickom štíte dosahovala rýchlosť vetra „len“ 176 km/hod?

Včera som mal prednášku v Poprade o vode a s tým súvisiace extrémy v počasí. Okrem iných súvislostí rastu extrémov počasia a zmien klímy, som ponúkol vysvetlenie príčiny, prečo v novembri 2004 došlo k rozsiahlej devastácii Tatranského lesa i ako tomu v budúcnosti zabrániť.

Zopakujem vysvetlenie, ktoré som včera prezentoval. Ak sa stretnú 2 fenomény v jednom časovom okamihu, dochádza na úpätí Tatier k veternej smršti, ktorá ničí nie len Tatranskú prírodu, ale aj Tatranské osady. Vpád studeného frontu cez hrebene Tatier a prehriata Popradská kotlina vyvoláva „Tatranskú bóru“.

Podobný efekt, aký vzniká na jeseň na Jadrane, keď suchá krajina okolo mora sa náhle ochladí. „Dýzový efekt“ prúdenia vzduchu z chladnejších horských oblastí do prehriatej a vysušenej Popradskej kotliny zrýchľuje prúdenie vzduchu na úpätí Tatier, ktorého rýchlosť môže dosahovať o niekoľko desiatok kilometrov viac ako na hrebeni Tatier (viď prvý obrázok).

To sa vlastne stalo 19. novembra 2004. Vtedy bola celá jeseň na Slovensku nadnormálne teplá. Teploty v Popradskej kotline dosahovali  celú jeseň 15-20 stupňov. Vpád studeného frontu od severozápadu cez hrebene Tatier a vyschnutá, teplá kotlina spôsobila, že rýchlosť napríklad na Štarte nad Tatranskou Lomnicou dosahovala viac ako 230 km/hod, zatiaľ čo na Lomnickom štíte rýchlosť nepresiahla  180 km/hod.

 

obrazok2

obrazok1

 

Včera v Poprade som to na prednáške vysvetľoval, že znížiť devastáciu Tatranskej prírody je možné, ak v Popradskej kotline ostane viac vody a tým sa bude v kotline produkovať menej tepla do vzduchu, čím „dýzový“ efekt, ktorý vyvracia stromy v Tatrách bude slabší  (viď druhý obrázok).

Táto hypotéza sa vlastne dnes úplne potvrdila. Napriek tomu, že rýchlosť prúdenia vzduchu dnes dosiahla historický rekord, k vzniku „dýzového efektu v Tatrách nedošlo jednoducho preto, lebo Popradská kotlina bola vlhká a chladná. Samozrejme, že môžeme argumentovať, že sme na konci zimy a nie na konci jesene.

Je to pravda. Tu však ide o pochopenie fyzikálneho princípu vzniku Tatranských víchric, aby sme sa vedeli dobre rozhodovať, aby sme nemuseli mať o pár rokov, keď les vyrastie, zas oči pre plač, tak ako to bolo v novembri 2004.

 

 

Slovensko potrebuje obnovu všetkého. Vzťahov, morálky, zákonov i zdevastovanej krajiny

21.01.2020

Je toho veľa, čo treba naprávať. Otázkou je, kde začať. Za ktorú nitku potiahnuť, aby sme boli úspešní. Ja osobne sa venujem viac ako 30 rokov vode a viem, že na jedinom, na čom sme závislí je voda. Voda je jednoducho modrou niťou života. Nebudeme mať vodu, nebudeme mať nič. Ani vzduch na dýchanie. Nebudeme mať potraviny na stole, nebudeme mať čím sa umývať. [...]

15.08.2019

Tak milí moji priatelia, mám tu oponenta. Vedecká obec na klímu si vybrala dr. Metelku, aby dokázal, že klíme vôbec nerozumiem. Tento pán už dlhšie obdobie prenasleduje moju vedeckú spôsobilosť. Okrem toho, že ma prinútil hlbšie sa zaoberať vedeckým zdôvodnením toho čo píšem, začína mi vŕtať hlavou prečo má takú dojemnú starostlivosť o moje „vedecké [...]

Vplyv CO2 na zmenu klímy je mýtus

14.08.2019

Prečo? Zo Slnka tečie žiarenie, ktoré vo vzduchoprázdnom priestore 150 mil. km nestráca žiadnu energiu. Pred vstupom do atmosféry dosahuje slnečné žiarenia intenzitu v podobe solárnej konštanty 1353 W/m2, či je to nad rovníkom, alebo napríklad nad 48-ou rovnobežkou severnej, či južnej zemepisnej šírky, alebo na póloch. Prechodom atmosféry slnečné žiarenie stráca na [...]

sarmat

Kyjev: Rusko prvý raz zasiahlo Ukrajinu medzikontinentálnou balistickou raketou. Strela môže niesť aj jadrovú hlavicu

21.11.2024 10:39

Rusko už na Ukrajinu páli Ukrajinu aj medzikontinentálnymi balistickými raketami

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok založil ďalší špeciálny vyšetrovací tím. Má sa venovať darovaniu techniky Ukrajine

21.11.2024 10:28

Prešetrovať má rozhodnutia vtedajších predstaviteľov rezortu obrany a členov vlády.

Redzikowo

Americká základňa v Poľsku je naším prioritným cieľom, hrozí Rusko. Varšava reaguje

21.11.2024 10:20

Americkí a poľskí činitelia základňu v Redzikowe na severovýchode Poľska slávnostne otvorili tento mesiac.

gaza, izrael, palestínčania

Izraelské údery v noci podľa úradov a médií zabili v Pásme Gazy desiatky ľudí

21.11.2024 10:07

Izraelská operácia si v Pásme Gazy vyžiadala podľa tamojších úradov už 44 000 mŕtvych Palestínčanov a ďalších viac ako 104 000 Palestínčanov bolo pri nej zranených.

Michal Kravčík

skutočné hodnoty vznikajú mimo honosných palácov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 157
Celková čítanosť: 505580x
Priemerná čítanosť článkov: 3220x

Autor blogu

Kategórie