Prečo si vyrábame extrémy v počasí?

K tomuto blogu ma inšpiroval článok v Pravde „Extrémy v počasí ako hrozba“ (https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/470389-extremy-v-pocasi-ako-hrozba/).

V roku 2000 MVO Ľudia a voda vydalo publikáciu „Voda pre tretie tisícročie“, v ktorej boli zverejnené analýzy zmien hydrologického cyklu. Na strane 136 je napísané „Vysušovanie zemského povrchu spôsobuje negatívne javy, ktoré bude potrebné preventívne riešiť a zmierňovať ich riziká výskytu“. Prešlo 18 rokov a všetko to, čo bolo v knihe napísané sa nie len potvrdilo, ale aj viac prehĺbilo.

Žiaľ bez záujmu štandardných odborných a vedeckých inštitúcií, ktoré sú platené z našich daní. Akosi stratili nás objektívne nie len informovať a riešiť problémy. Sucho konštatujú štatistické dáta a konštatovania: „Leto to a to je oproti minuloročnému iné i v tom a tom, že napriek premenlivosti počasia a jeho veľkej nevyspytateľnosti je teplotne stále nadnormálne“.

Z analýz zmien hydrologického cyklu, ktoré sme na MVO Ľudia a voda robili v 90-tých rokoch minulého storočia vyplynuli tieto závažné zmeny, na ktoré súčasná odborná komunita nereaguje. Tu je 15 bodov prečo dochádza k týmto zmenám:

  1. Nárast extrémnych prívalových zrážok v horských zalesnených oblastiach a pokles zrážok v nížinných poľnohospodársko-urbannych oblastiach
  2. Nárast maximálnych a pokles minimálnych zrážkových úhrnov
  3. Predlžovanie období bez zrážok
  4. Náhle zmeny počasia – náhle premeny chladného na teplé počasie a naopak
  5. Častejší výskyt živelných pohrôm, veterných smrští, víchríc, hurikánov i tornád
  6. Vysýchanie prameňov a potokov
  7. Zvyšovanie povodňových a pokles minimálnych prietokov na vodných tokoch
  8. Znižovanie výparu z krajiny
  9. Znižovanie vlhkosti a zvyšovanie prašnosti ovzdušia vo vysušených oblastiach
  10. Zvyšovanie intenzity slnečného žiarenia
  11. Pokles prírodného produkčného potenciálu krajiny
  12. Pokles biodiverzity
  13. Stúpanie hladín oceánov
  14. Zmeny teplotného režimu vody v oceánoch a s tým súvisiace El Niňo
  15. Zmeny zaťaženia zemskej kôry vysušovaním kontinentov a zvyšovaním hladín oceánov a s tým súvisiace potenciálne poruchy v zemskej kôre v podobe zemetrasení

Žiaľ oficiálne vedecké i odborné inštitúcie, platené z našich daní okrem doplňovania ďalších štatistík o extrémy, nedali si tú námahu, aby definovali príčiny prečo to tak je. Páčilo by sa Vám, aby Vám lekár zmeral teplotu a poslal domov? Mne nie!

Zvyčajne počujeme odpoveď, že je to vplyvom globálneho otepľovania a že my za to nemôžeme. Nie priatelia, my za to môžeme. Vyhovárame sa na globálne zmeny klímy len preto, lebo sme leniví rozmýšľať a neriešime to, za čo sme platení. Veda podlieha ideológii a politickým rozhodnutiam a nie naopak a takto to potom vyzerá nie len so spoločnosťou, ale aj s počasím.

Slovensko potrebuje obnovu všetkého. Vzťahov, morálky, zákonov i zdevastovanej krajiny

21.01.2020

Je toho veľa, čo treba naprávať. Otázkou je, kde začať. Za ktorú nitku potiahnuť, aby sme boli úspešní. Ja osobne sa venujem viac ako 30 rokov vode a viem, že na jedinom, na čom sme závislí je voda. Voda je jednoducho modrou niťou života. Nebudeme mať vodu, nebudeme mať nič. Ani vzduch na dýchanie. Nebudeme mať potraviny na stole, nebudeme mať čím sa umývať. [...]

15.08.2019

Tak milí moji priatelia, mám tu oponenta. Vedecká obec na klímu si vybrala dr. Metelku, aby dokázal, že klíme vôbec nerozumiem. Tento pán už dlhšie obdobie prenasleduje moju vedeckú spôsobilosť. Okrem toho, že ma prinútil hlbšie sa zaoberať vedeckým zdôvodnením toho čo píšem, začína mi vŕtať hlavou prečo má takú dojemnú starostlivosť o moje „vedecké [...]

Vplyv CO2 na zmenu klímy je mýtus

14.08.2019

Prečo? Zo Slnka tečie žiarenie, ktoré vo vzduchoprázdnom priestore 150 mil. km nestráca žiadnu energiu. Pred vstupom do atmosféry dosahuje slnečné žiarenia intenzitu v podobe solárnej konštanty 1353 W/m2, či je to nad rovníkom, alebo napríklad nad 48-ou rovnobežkou severnej, či južnej zemepisnej šírky, alebo na póloch. Prechodom atmosféry slnečné žiarenie stráca na [...]

vojna na Ukrajine, tank T90M Proryv

ONLINE: Zalužnyj: Európa nie je pripravená na dlhú vojnu s Ruskom

24.11.2024 07:45

Bývalý hlavný veliteľ ukrajinskej armády Valerij Zalužnyj tvrdí, že európske krajiny nedokážu viesť s Ruskom opotrebovávaciu vojnu.

Rumunsko, prezidentské voľby

V Rumunsku sa koná prvé kolo prezidentských volieb. Prieskumy favorizujú súčasného premiéra

24.11.2024 07:26

V Rumunsku sa v nedeľu koná prvé kolo prezidentských volieb. Rumuni v zahraničí už mohli voliť v piatok.

COP29, Muchtar Babajev, klimatický summit OSN

Na klimatickej konferencii COP29 sa dohodli na finančnej pomoci rozvojovým krajinám

24.11.2024 06:10

Štáty sveta sa na COP29 v Azerbajdžane po dlhom vyjednávaní dohodli na výraznom zvýšení klimatickej pomoci pre rozvojové krajiny.

Michal Kravčík

skutočné hodnoty vznikajú mimo honosných palácov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 157
Celková čítanosť: 505827x
Priemerná čítanosť článkov: 3222x

Autor blogu

Kategórie