Založ si blog

Kto je vinný za povodeň v Demänovskej doline

Búrlivé obnažovanie príčin vzniku povodní v Demänovskej doline vyniesli na povrch dve „pravdy“. Žiaľ pokrivené. Prvá pokrivená pravda je, že to spôsobilo J&T, teda tí, ktorí si z Jasnej urobili lyžiarsky raj. Druhá pokrivená pravda je, že to urobili vlastníci urbariátov, ktorí ťažia a ťažia drevo. Údajne do nemoty. Toľko hovoria „múdre sociálne siete“.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Autor: Michal Kravčík

Tieto dve pokrivené pravdy by boli skutočnými pravdami vtedy, ak by na Slovensku neexistovali žiadne inštitúcie, ktoré sú zodpovedné za určovanie podmienok, za akých môže ktokoľvek stavať zjazdovky a či ťažiť drevo.

Na Slovensku máme envirorezort, ktorý je kompetentný ochranu prírody zabezpečovať a dávať podmienky napríklad pre realizáciu zjazdoviek, či ťažbu dreva. Aké podmienky dáva? Všetci dobré vieme, že premrštená ťažba dreva v Nízkych Tatrách sa odvíja od smutnej veternej kalamity (19. november 2004), ktorá nie len „vykosila“ tisíce hektárov monokultúrnych smrekových porastov v celej tatranskej  oblasti, teda v oboch Tatranských národných parkoch, ale do nich priniesla aj nový fenomén. Lykožrút.

Lykožrút postupne zožiera monokultúrne smrekové lesy a majitelia lykožrútom napadnuté drevo ťažia. Prečo lykožrút požiera lesy? Nuž preto, lebo lykožrút potrebuje teplo a sucho. A tak sa množí a množí. A čo kompetentní, teda tí, ktorí sú platení z našich daní? Už 13 rokov rozmýšľajú a rozmýšľajú, A dospeli k názoru, že najlepšie to nechať na samovývoj. Preto sa priklonili k téze, že príroda je povinná sa vysporiadať sama?. Možno preto, lebo sa nikomu nechce niesť zodpovednosť. Tak to ostáva na prírode. Slovenskom od povestnej Tatranskej víchrici sa zmieta v samovývoji. Keď už sme akceptovali v spoločnosti samovývoj, tak na kýho čerta platíme úradníkov, ktorí aj tak nič nerobia?

Ak by boli úradníci aspoň trochu kompetentní, tak by vedeli, že napríklad Nemecké Bavorsko zažilo v roku 1989 30 násobne intenzívnujšiu kalamitu lesných porastov, ako Slovensko v roku 2004. Vtedy víchrica vyvrátila viac ako 70 mil. m3 smrekových porastov. A čo urobili zelení a lesníci v Nemecku? Dohodli sa, že nie len plochy vyvrátené po veternej kalamite je nevyhnutné obnovovať vysádzaním viacerých druhov listnáčov, ale aj stojaté monokultúry po celom Nemecku s finančnou podporou štátu ekologizovať. Tak sa stalo, že jeden deň sa ťažili ešte zdravé a nie lykožrútom napadnuté a na druhý deň sa sadilo. Tým predišli nie len znehodnocovaniu dreva, ale zabránili nástupu lykožrúta a rozvratu lesných ekosystémov. A ako vyzerajú Nemecké lesy? Treba sa ísť do nich pozrieť. Ja osobne som v nich v 90-tých rokoch vysadil viac ako 100 tisíc stromčekov. Najviac bolo listnáčov

To znamená, že ak múdre a pomazané hlavy toto nevedia, a dovolili viac vysušiť Slovensko, tak sa nečudujem, že sa lykožrúť množí a množí. Tomus sa totiž darí v suchu a teple. Prečo? Všimnite si na obrázku pod Chopkom, koľko rygolikov je porobených na zjazdovke, aby zabránili erózii.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

autor: Michal Kravčík

Tie rigoliky síce chránia zjazdovku pred eróziou, ale zároveň urýchľujú odtok dažďovej vody zo zjazdovky, vysušujú územie a zároveň zvyšujú povodňové ohrozenie v Demänovskej doline. A kto je za to vinný? Majitelia zjazdoviek, alebo tí, ktorí dávajú podmienky, teda envirorezort? Ak by mali aspoň trochu citu pre realitu a nespreneverili sa svojej profesionálnej cti ochranára, tak by nie len nedovolili majiteľom projektovať takéto riešenia, ale by im pomohli napríklad v tom, aby v území bol dostatok vody na obdobia keď je sucho.

Takže za stav prírody na Slovensku a teda aj za symptómy, ktoré sú vyvolané devastáciou prírody a prejavujú sa v podobe povodní, či sucha treba vidieť ochranára.

Slovensko potrebuje obnovu všetkého. Vzťahov, morálky, zákonov i zdevastovanej krajiny

21.01.2020

Je toho veľa, čo treba naprávať. Otázkou je, kde začať. Za ktorú nitku potiahnuť, aby sme boli úspešní. Ja osobne sa venujem viac ako 30 rokov vode a viem, že na jedinom, na čom sme závislí je voda. Voda je jednoducho modrou niťou života. Nebudeme mať vodu, nebudeme mať nič. Ani vzduch na dýchanie. Nebudeme mať potraviny na stole, nebudeme mať čím sa umývať. [...]

15.08.2019

Tak milí moji priatelia, mám tu oponenta. Vedecká obec na klímu si vybrala dr. Metelku, aby dokázal, že klíme vôbec nerozumiem. Tento pán už dlhšie obdobie prenasleduje moju vedeckú spôsobilosť. Okrem toho, že ma prinútil hlbšie sa zaoberať vedeckým zdôvodnením toho čo píšem, začína mi vŕtať hlavou prečo má takú dojemnú starostlivosť o moje „vedecké [...]

Vplyv CO2 na zmenu klímy je mýtus

14.08.2019

Prečo? Zo Slnka tečie žiarenie, ktoré vo vzduchoprázdnom priestore 150 mil. km nestráca žiadnu energiu. Pred vstupom do atmosféry dosahuje slnečné žiarenia intenzitu v podobe solárnej konštanty 1353 W/m2, či je to nad rovníkom, alebo napríklad nad 48-ou rovnobežkou severnej, či južnej zemepisnej šírky, alebo na póloch. Prechodom atmosféry slnečné žiarenie stráca na [...]

Gruzínsko, protest, ruský zákon

Protesty, hádky aj bitky: Gruzínsky parlament podporil kontroverzný zákon o zahraničných agentoch

02.05.2024 11:22

Opozičný zákonodarca Beqa Liluašvili počas stredajšieho rokovania naživo vysielal z rokovacej sály parlamentu. Na videu vidno, ako poslanci kričia a fyzicky sa navzájom konfrontujú.

Milan Olekšák

Taraba odvolal riaditeľa Správy NP Slovenský kras Milana Olekšáka

02.05.2024 10:52

Podľa medializovaných informácií Olekšák odmietol prepúšťať zamestnancov. Tarabovi odkázal, aby začal šetriť znížením počtu štátnych tajomníkov.

Čína, Záplavy, Povodne, Lejaky, záchranári na člne

Počet obetí nešťastia v Číne, kde sa po silných dažďoch prepadla diaľnica, stúpol na 48

02.05.2024 10:39

Čínska štátna televízia CCTV podľa agentúry AFP uviedla, že kolaps bol "prírodnou katastrofou", ku ktorej došlo "pod vplyvom vytrvalého silného dažďa".

študenti, Brezno, Nostalgia

V Brezne sa vrátili desiatky rokov v čase. Okrem socialistického bytu nechýba ani vyšetrovacia miestnosť ŠtB

02.05.2024 10:34

Nostalgia za minulými časmi, ktoré nemuseli byť ideálne, no zato plné pekných spomienok z detstva či mladosti, určite zasiahne nejedného návštevníka breznianskej expozície zo života socializmu.

Michal Kravčík

skutočné hodnoty vznikajú mimo honosných palácov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 157
Celková čítanosť: 486945x
Priemerná čítanosť článkov: 3102x

Autor blogu

Kategórie