Založ si blog

Poznámka k výročiu tragickej povodni v Jarovniciach

V čase tragickej povodni na Svinke som bol s rodinou na dovolenke v Chorvátsku. Keď som sa dozvedel, čo sa stalo, vrátil som sa domov a išiel som pomáhať odstraňovať škody.

Po hlbšej analýze príčiny vzniku prvej bleskovej povodni na Slovensku, ktoré sme poznali iba z literatúry, som si uvedomil, čo spustilo tragickú udalosť. V kopcoch nad Renčišovom sa spustil lejak, ktorý za pol hodiny nalial do lesa viac ako 100 mm dažďa. V neďalekom Prešove padlo sotva 20 mm.

Od vtedy som so svojím tímom vydal viacero publikácii, v ktorých sme trpezlivo vysvetľovali a upozorňoval kompetentných, ako je dôležité sa sústrediť na spravovanie krajiny nie len lesnej, ale predovšetkým poľnohospodársko-urbánnej krajine, aby sme bránili jej prehrievaniu vysušovaním. Aby sa mraky vylievali na väčšiu plochu a s menšou intenzitou i výdatnosťou.

Za celých 20 rokov odborné inštitúcie tomuto nevenujú žiadnu pozornosť. Bránia verejne priznať, že je to tak a treba sa s tým urgentne vysporiadať. V prvej knihe „Voda pre tretie tisícročie (2000)“ sme túto súvislosť vysvetlili. Vtedy to bolo dosť intuitívne. No prešlo 20 rokov a množstvo poznatkov aj zo zahraničia potvrdzujú, že tento fenomén tu je a treba ho urgentne riešiť.

Minulý týždeň ten istý efekt spustil veľkú vodu v Tatrách a možno poniektorí si pamätajú bleskovú povodeň v Terchovej, ktorá našťastie nezrolovala ľudské životy, ale len autá. Táto udalosť sa tiež stala v druhej polovici júla. Pred 4-mi rokmi. Takže tieto udalosti sa krútia v druhej polovici júla priatelia. Ako je to možné, že je v tých bleskových povodniach príroda taká presná a že v tom nie je štatistická náhoda? Priatelia, vtedy vrcholí dozrievanie hustosiatych obilovín a žatva.

Donekonečná vysvetľujem, že príčinou tohto javu je náhle dramatický prehrievaná krajina, keď z takmer milión hektárov ornej pôdy, keď vrcholí žatva hustosiatych obilnín sa prestane vyparovať voda do atosféry a naštartujú motory produkcie citeľného tepla. To zároveň spôsobuje dramatickú kumuláciu vertikálnych mrakov nad chladnejšími oblastiami. Či nad Bachurňou, Levočskými vrchmi, Tatrami, Chlebom nad Terchovou, kde sa vylejú vertikálne komíny mrakov a v okolí v údoliach tak trochu sprchne, aby sa nepovedalo.

Lepšie by bolo, aby sa mraky vylievali na väčšiu plochu a s menšou výdatnosťou, že? Nuž ale na to, aby sa tak stalo, by sme sa mali pousilovať. Hlavne manažment krajiny, aby v tom istom čase sa nevytvárala dramatická produkcia tepla z vysušenej krajiny. A o tom by mali strategický rozmýšľať tí, ktorých v rezortoch pôdohospodárstva i životného prostredia, ako aj v ich odborných inštitúciách platíme z naších daní, že priatelia

Tak sa o to snažme doprdele, lebo nás všetkých to spláchne
Koľko ešte musí zomrieť ľudí, aby odborníci pochopili, že potrebujeme zásadnú reformu manažmentu krajiny? Na čo ich vlastne platíme, keď to neriešia? Alebo tomu nerozumejú? A Čo nemajú mozgovú kapacitu, aby tomu porozumeli? Už ma to nebaví priatelia. Mali by sa hanbiť za to, že ich živíme…

Slovensko potrebuje obnovu všetkého. Vzťahov, morálky, zákonov i zdevastovanej krajiny

21.01.2020

Je toho veľa, čo treba naprávať. Otázkou je, kde začať. Za ktorú nitku potiahnuť, aby sme boli úspešní. Ja osobne sa venujem viac ako 30 rokov vode a viem, že na jedinom, na čom sme závislí je voda. Voda je jednoducho modrou niťou života. Nebudeme mať vodu, nebudeme mať nič. Ani vzduch na dýchanie. Nebudeme mať potraviny na stole, nebudeme mať čím sa umývať. [...]

15.08.2019

Tak milí moji priatelia, mám tu oponenta. Vedecká obec na klímu si vybrala dr. Metelku, aby dokázal, že klíme vôbec nerozumiem. Tento pán už dlhšie obdobie prenasleduje moju vedeckú spôsobilosť. Okrem toho, že ma prinútil hlbšie sa zaoberať vedeckým zdôvodnením toho čo píšem, začína mi vŕtať hlavou prečo má takú dojemnú starostlivosť o moje „vedecké [...]

Vplyv CO2 na zmenu klímy je mýtus

14.08.2019

Prečo? Zo Slnka tečie žiarenie, ktoré vo vzduchoprázdnom priestore 150 mil. km nestráca žiadnu energiu. Pred vstupom do atmosféry dosahuje slnečné žiarenia intenzitu v podobe solárnej konštanty 1353 W/m2, či je to nad rovníkom, alebo napríklad nad 48-ou rovnobežkou severnej, či južnej zemepisnej šírky, alebo na póloch. Prechodom atmosféry slnečné žiarenie stráca na [...]

pellegrini korčok, tv markíza, debata

Posledný prieskum SANEP pred prezidentskými voľbami: Najskôr tesné, potom jasné

19.03.2024 12:30

Hlavnými favoritmi slovenských prezidentských volieb zostávajú Peter Pellegrini a Ivan Korčok. Ako ďaleko je od nich Štefan Harabin?

Bratislava protivládny protest rtvs

Pod hromadnú pripomienku liberálov k zmenám v RTVS sa podpísalo vyše 11 000 ľudí

19.03.2024 12:14

Návrh zákona nerozdeľuje súčasnú RTVS, mení však kreovanie orgánov telerozhlasu.

čaputová, pavel

Čaputová po schôdzke s Pavlom: Vzťahy medzi ČR a SR sú predurčené k blízkosti. Našu spoluprácu však treba budovať a upevňovať

19.03.2024 11:40

Prezidentka Zuzana Čaputová sa počas návštevy Prahy stretla so svojím českým náprotivkom Petrom Pavlom.

hlasovací preukaz

Hlasovací preukaz na prvé kolo volieb sa dá osobne vybaviť do piatka

19.03.2024 10:30

Vybaviť preukaz môže za voliča aj ním splnomocnená osoba.

Michal Kravčík

skutočné hodnoty vznikajú mimo honosných palácov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 157
Celková čítanosť: 482135x
Priemerná čítanosť článkov: 3071x

Autor blogu

Kategórie