Tie neznesiteľné horúčavy na Slovensku zmobilizovali ministerku pôdohospodárstva a vidieka Gabrielu Matečnú vyhlásiť verejnú výzvu na ochladzovanie miest dažďovou vodou. Aby sme zmiernili to peklo a sucho, ktoré sa v letnom období už takmer každý rok opakuje. Fajn, len tu je jeden veľký háčik. Bolo by to chváli hodné, ak by pôdohospodárstvo bolo bez viny pri tvorbe horúčav.
Vieme dobre, že už po dlhé desaťročia poľnohospodárstvo nie len stagnuje, ale je priam výrobcom extrémnych teplôt na Slovensku. Tiež vieme dobre, že zo Slovenskej poľnohospodárskej krajiny sme doslova vyhnali vodu. Všetko to, čo zadržiavalo dažďovú vodu v poľnohospodárskej krajine sme zlikvidovali pre „svetle zajtrajšky“.
Nie len zlikvidované medze, remízky a odvodnená poľnohospodárska pôda, ako dedičstvo minulosti s ktorým sa nevieme vysporiadať, ale aj štruktúra výroby poľnohospodárskych plodín má vplyv na momentálne extrémne horúčavy. Prečo?
Preto, lebo dominantným produktom poľnohospodárskych plodín sú obilniny, ktoré pestujeme na viac ako 750 tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy. Presne tie v minulých týždňoch za zvučných fanfár, ktoré oznamovali účasť pani ministerky a premiéra tejto republiky pri štarte žatevných prác. Tým že tieto plochy boli zožaté, z vysušených strnísk sa dramatický odštartovala produkcia tepla zo sucha to atmosféry.
Podľa odborných odhadov sa zo skosených lánov obilnín sa naštartovala produkcia tepla do atmosféry. Koľko je tej energie do atmosféry tečie? Nuž nie „veľa“. „Iba“ 250 násobok dennej produkcie energie vyrobenej vo všetkých elektrárňach na Slovensku dohromady. Slovenské elektrárne dokážu pre potreby Slovenska vyprodukovať „až“ 0,1 TWh a zo zožatých obilných lánov sa denne vyprodukuje do atmosféry „iba“ 25 TWh. Táto továreň na výrobu tepla je jedna z mnohých, ktorú majú na svedomí poľnohospodári a mali by to urgentne riešiť.
Ako na to? Už dnes je neskoro štartovať siahodlhú diskusiu. Treba zásadne zmeniť štruktúru krajiny a čo sa dá hneď teraz meniť štruktúru osevných postupov na poľnohospodárskej ornej pôdy tak, aby na budúci rok sa nekumulovali do letného obdobia státisíce hektárov bez vegetácie, ako je to teraz.
Potom naštartovať ďalšie kroky s prinavrátením do poľnohospodárskej krajiny remízky, vodné plochy, mokrade, ktoré pomôžu prinavrátiť vodu do krajiny a v ďalších rokoch prinesú úžitky nie len k zmierneniu extrémnych teplôt, ale prinesú aj úžitky pre farmárov v podobe trvalo udržateľnej produkcie…
Prial by som si, aby rezort pôdohospodárstva a vidieka pochopil v akej vážnej situácii sme a začal okamžite riešiť povinnosti zmeny klímy vo svojom rezorte a mestá prenechal tým, ktorí v tejto oblasti sú zodpovední za ich rozvoj. Pôdohospodárstvo a hlavne vidiek potrebuje svoju vodnú agendu a aj pani ministerka by si už mala uvedomiť, že voda je základnou potravinou všetkých potravín. Desaťročia vysušované Slovensko je pred kolapsom.
On by mal mlčať aj tak, pretože studne zo ...
chýba socialistických 330000 ha pôdy pod ...
Bože, to sú zasa kecy. To teplo, o ktorom tu ...
Celá debata | RSS tejto debaty