Slovensko prišlo o medzinárodnú prestíž na zásah vlády?

Svetová rada pre budúcnosť (WFC), ktorá pozostáva z 50 významných tvorcov globálnych zmien zo strany vlád, parlamentov, občianskej spoločnosti, akademickej obce, umenia a podnikania, každoročne udeľuje Future Policy Award (https://www.worldfuturecouncil.org/p/2017-desertification/).
 
Tento rok bude Cena odovzdávaná v spolupráci s Dohovorom OSN v boji proti rozširovaniu sucha v septembri v Číne. Cena tento rok podporí právne predpisy a politiky, ktoré účinne riešia degradáciu pôdy a súvisiace riziká s bezpečnosťou potravín, vody a obživy i s ambíciou zabezpečiť trvalo udržateľný rozvoj a spravodlivú budúcnosť pre ľudí.
 
Dňa 27. júna 2017 medzinárodná porota preskúmala hodnotiacu správu vypracovanú výskumným oddelením Svetovej rady pre budúcnosť a rozhodla o 7-mych nomináciách do užšieho výberu z celkového počtu nominovaných 27 politík a iniciatív z 18 krajín.
 
Medzi nominovanými sa ocitol vďaka Američanom aj Vládny program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny, ktorý sa naštartoval za čias Vlády Ivety Radičovej v roku 2010.
 
V tejto chvíli nevieme celé pozadie, ale z dobre informovaných diplomatických zdrojov vieme, že Slovenský Program revitalizácie a integrovaného manažmentu povodí a krajiny bol z užšieho výberu vylúčený. Údajne preto ho vylúčili, lebo Program bol Vládou Roberta Fica v marci 2012 zastavený.
 
Ak je to tak, môže si Slovensko „gratulovať“ z dvoch dôvodov. Prvý dôvod je, že Slovensko prišlo o medzinárodnú prestíž diktovať medzinárodné politiky tým, že na svojom území rozvíja politiky, ktoré svet potrebuje. A druhý dôvod je ešte závažnejší. Od septembra sa predsedom 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN stáva Miroslav Lajčák, ktorý preberie funkciu 12. septembra na zasadnutí OSN v Číne. Práve v Číne a v tom istom čase prebehne aj odovzdávanie ocenení Future Policy Award. A pri preberaní Ceny mohlo svietiť Slovensko.
 
Lajčák preberá tento vysoký post v mimoriadne náročnom období, v ktorom medzinárodné spoločenstvo čelí neľahkým globálnym výzvam: množiacim sa konfliktom, humanitárnym krízam, rastúcej vlne extrémizmu a terorizmu, ale aj klimatickým zmenám a chudobe produkujúcim migračné vlny, ale aj nepokoje a ďalšie problémy a práve Slovenský Program revitalizácie krajiny je presne to, čo táto agenda potrebuje.
 
Je fakt, že ak by Vláda Roberta Fica pokračovala v Radičovej Programe, Slovensko mohlo získať nie len medzinárodné ocenenie, ale aj globálne líderstvo. Ak Slovenská strana sa k hodnoteniu Programu vyjadrovala akokoľvek, malo by hodnotiacu správu zverejniť, aby nevznikali pochybnosti, ako sa vyjadrovala.
 
Vláda Slovenskej republiky zrejme netuší aj s p. Lajčákom ako súvisia množiace konflikty, humanitárne krízy s nedostatkom vody, potravinovou bezpečnosťou, vodnou i klimatickou krízou. Takže medzinárodná prestíž Slovenska dopadne asi tak ako Slovenské predsedníctvo Európskej Únii. Svet to nejak prežije, no nám to určite nepomôže.
 
Takže tu je ďalší dôkaz slovenskej politickej malosti, ktorá na Slovensku bráni, aby prinášala plody z vôle ľudu. Pripomínam, že Vládny program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny bol už 2 krát predtým navrhnutý na ocenenie. Prvý krát nominácia prišla z Kanady ďo Švédska a druhý krát z Nemecka do Maroka.
 
Minimálne v jednom z týchto prípadov viem, že cena nebola udelená kvôli zásahu Slovenskej strany. Nech si spytavajú svedomie truhlíkovia.

Slovensko potrebuje obnovu všetkého. Vzťahov, morálky, zákonov i zdevastovanej krajiny

21.01.2020

Je toho veľa, čo treba naprávať. Otázkou je, kde začať. Za ktorú nitku potiahnuť, aby sme boli úspešní. Ja osobne sa venujem viac ako 30 rokov vode a viem, že na jedinom, na čom sme závislí je voda. Voda je jednoducho modrou niťou života. Nebudeme mať vodu, nebudeme mať nič. Ani vzduch na dýchanie. Nebudeme mať potraviny na stole, nebudeme mať čím sa umývať. [...]

15.08.2019

Tak milí moji priatelia, mám tu oponenta. Vedecká obec na klímu si vybrala dr. Metelku, aby dokázal, že klíme vôbec nerozumiem. Tento pán už dlhšie obdobie prenasleduje moju vedeckú spôsobilosť. Okrem toho, že ma prinútil hlbšie sa zaoberať vedeckým zdôvodnením toho čo píšem, začína mi vŕtať hlavou prečo má takú dojemnú starostlivosť o moje „vedecké [...]

Vplyv CO2 na zmenu klímy je mýtus

14.08.2019

Prečo? Zo Slnka tečie žiarenie, ktoré vo vzduchoprázdnom priestore 150 mil. km nestráca žiadnu energiu. Pred vstupom do atmosféry dosahuje slnečné žiarenia intenzitu v podobe solárnej konštanty 1353 W/m2, či je to nad rovníkom, alebo napríklad nad 48-ou rovnobežkou severnej, či južnej zemepisnej šírky, alebo na póloch. Prechodom atmosféry slnečné žiarenie stráca na [...]

Syria

Asadov palác v plameňoch. Sýrčania prepychovú rezidenciu vyrabovali

08.12.2024 20:45

Na záberoch, ktoré sa šíria na sociálnych sieťach je vidieť, ako povstalci vynášajú elektroniku, nábytok, porcelán i tradičné koberce.

Putin Asad

Asad a jeho rodina sú v Moskve, dostali azyl v Rusku

08.12.2024 19:11, aktualizované: 20:50

Asadov režim sa v noci na nedeľu po 24 rokoch zrútil.

Dopravná nehoda / Polícia /

Vážna nehoda v Smižanoch, po zrážke dvoch áut je jeden mŕtvy a viacero zranených

08.12.2024 18:40

K vážnej dopravnej nehode došlo v okrese Spišská Nová Ves v smere na Spišský Štvrtok.

Francúzsko Paríž Notre Dame znovuotvorenie omša

V katedrále Notre-Dame sa po piatich rokoch rekonštrukcie konala prvá omša

08.12.2024 17:50

Za účasti 150 biskupov a viac ako 100 kňazov z francúzskeho hlavného mesta ju celebroval parížsky arcibiskup Laurent Ulrich.

Michal Kravčík

skutočné hodnoty vznikajú mimo honosných palácov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 157
Celková čítanosť: 506773x
Priemerná čítanosť článkov: 3228x

Autor blogu

Kategórie