Neviem či si uvedomujeme súvislosti vzniku kŕčov v ľudskom tele keď telo stráca krv a vznikom extrémov počasia na planéte Zem. Zem, teda tá časť Zeme, kde bývame, teda na kontinentoch, stráca každoročne cca 760 mld. m3 dažďovej vody vplyvom poškodzovania zemského povrchu. Tá sa hromadí v oceánoch. Ročne je to 2,1 mm. Tak, ako stúpajú hladiny oceánov.
Tak je to aj na Slovensku. Poškodzovaním krajiny dokážeme ročne zbaviť Slovensko o 250 mil. m3 tej dažďovej vody, ktorá v minulosti vsakovala, zavlažovala ekosystémy, vyparovala sa a teda termoregulovala našu krajinu. Za posledných 60 rokov sme pripravili Slovensko o viac ako 15 mld. m3. Preto sa menej vody z pôdy za pomoci vegetácie vyparuje a tak sa rýchlo vzduch nie len prehrieva ale aj ochladzuje. A teda vznikajú mrazy a s tým súvisia škody napríklad na kvitnúcich stromoch.
Dnes v noci prichádza ďalšia vlna mrazov, ktorá ohrozuje budúcu úrodu ovocia a pestovatelia okrem toho, že sa snažia čo to urobiť, aby ich ovocné stromy nepoškodili mrazy, robia aj inú nevedomú vec. Farmári na Slovensku akosi stále nechápu, že krajina bohatá na vodu sa pomaly ochladzuje i otepľuje a my máme teploty ako na hojdačke. Od extrému po extrém.
Nevhodný manažment poľnohospodárskej pôdy sa totiž podieľa 56-timi percentami na vysušovaní Slovenska. V objeme je to 140 mil. m3. S vysušovaním Slovenska rastú extrémy v počasí. Nie len jarne mrazy, ale aj dlhodobé obdobia bez dažďa a letné extrémne prívaly dažďa s povodňami. Ak by boli farmári aspoň trochu progresívni, sami z vlastnej iniciatívy by robili opatrenia, aby čo najviacej dažďovej vody ostávalo v poľnohospodárskej krajine, aby im to chránilo úrodu nie len proti mrazom, ale aj proti povodniam, či suchu a extrémnym horúčavám v letnom období.
Navyše priamo v poľnohospodárskej krajine by bol dostatok vody pre zavlažovanie intenzívne pestovaných plodín. To by preventívne zmierňovalo aj výskyt mrazov počas jari. Neveríte? Tak čítajte: „rosenie je efektívne opatrenie ochrany kvitnúcich stromov pri teplote pod 0 °C. Tiež striekanie čistej vody do korún kvitnúcich stromov patrí medzi najspoľahlivejšiu ochranu proti mrazom.“
Celá debata | RSS tejto debaty