Kde sa stal omyl v diagnóze príčin globálneho otepľovania

Z globálneho monitoringu teplotného režimu planéty Zem je jasné, že nižšie vrstvy atmosféry sa v porovnaní s minulosťou viac prehrievajú a vyššie viac ochladzujú. Na základe toho, experti na klimatickú zmenu rozhodli, že medzi tým je vrstva, ktorá bráni uvoľňovaniu tepla do vyšších vrstiev atmosféry a tou vrstvou je zvyšovanie koncentrácie CO2 z priemyselnej činnosti človeka. Exituje však jedna závažná súvislosť, ktorá vyvracia toto ideologické zdôvodnenie zmeny klímy. To súvisí s interakciou slnečnej energie a vodou na planéte Zem.

Pri dopade energie Slnka na zemský povrch sa 5 – 10 % slnečnej energie spotrebuje na zohriatí pôdy, 5-10 % na zohriatí vzduchu, 5-10 % sa od zemského povrchu odrazí. Ak je v krajine dostatok vody,  pri výpare sa spotrebuje až 70-80% slnečnej energie, ktoré dopadá na zemský povrch.

Vychádzajúc zo zákona zachovania energie vieme, že pri premene vody na paru sa energia do systému dodáva a pri premene pary na vodu sa energia odoberá. To znamená, že energia, ktorá sa spotrebováva na premene vody na paru „putuje“ s výparenou vodou do vyšších vrstiev atmosféry. Tým sa s vodnou parou prenáša teplo od zemského povrchu do vyšších vrstiev atmosféry. Pri kondenzácii vodných pár na vodu sa energia uvoľňuje. To sa deje vtedy, keď vzniká dážď. Pri kondenzácii vodných pár sa latentná energia uvoľňuje a ohrieva vyššie vrstvy atmosféry. To je najdômyselnejší systém planéty Zem udržiavať si teplotu znesiteľnú pre život.

 

graftepla

Je možné tento mechanizmus meniť? Áno a významne, ak vysušíme krajinu! A to sa nám úspešne darí. Znížením zásob vody v pôde sa znižuje výpar i tým klesá odčerpávanie tepla z troposféry do stratosféry. So znížením výparu sa logický zvyšuje produkcia citeľného tepla, ktoré ostáva pri zemskom povrchu, teda v troposfére.

To znamená, že s vysušovaním krajiny sa prehrievajú prízemné vrstvy atmosféry (troposféra) a ochladzujú vyššie vrstvy atmosféry (stratosféra). To znamená, že ak znížime zásoby vody v krajine, znížime výpar i „pumpovanie“ tepla od zemského povrchu do vyšších vrstiev atmosféry, tak ako je to na teplotnom režime diaľnice. Teplota vzduchu je často aj o 20 stupňov nižšia ako je teplota vozovky.

13apr2016

My žiaľ robíme opačne. Fungujeme na princípe paradigmy, v ktorej dažďová voda je odpad a preto vo všetkých rozhodnutiach a riešeniach sa dažďovej vody snažíme zbaviť čo najrýchlejšie. Dažďová voda je dar z nebies a nie odpad, z ktorého sa rodia všetky sladké vody na planéte Zem, zdravá klíma i globálna bezpečnosť.

Len plošným zadržiavaním dažďovej vody dokážeme reálne prinavrátiť teplotný režim krajiny do normálu a zmierňovať extrémy v počasí, ale zároveň aj termoregulovať planétu Zem, obnovovať malé vodné cykly, ktoré dokážu prinavrátiť aj už stratený dážď aj v už vysušených regiónoch sveta. K tomu sa dopracoval tím okolo združenia MVO Ľudia a voda počas zápasu o novú vodnú politiku na Slovensku.

Slovensko potrebuje obnovu všetkého. Vzťahov, morálky, zákonov i zdevastovanej krajiny

21.01.2020

Je toho veľa, čo treba naprávať. Otázkou je, kde začať. Za ktorú nitku potiahnuť, aby sme boli úspešní. Ja osobne sa venujem viac ako 30 rokov vode a viem, že na jedinom, na čom sme závislí je voda. Voda je jednoducho modrou niťou života. Nebudeme mať vodu, nebudeme mať nič. Ani vzduch na dýchanie. Nebudeme mať potraviny na stole, nebudeme mať čím sa umývať. [...]

15.08.2019

Tak milí moji priatelia, mám tu oponenta. Vedecká obec na klímu si vybrala dr. Metelku, aby dokázal, že klíme vôbec nerozumiem. Tento pán už dlhšie obdobie prenasleduje moju vedeckú spôsobilosť. Okrem toho, že ma prinútil hlbšie sa zaoberať vedeckým zdôvodnením toho čo píšem, začína mi vŕtať hlavou prečo má takú dojemnú starostlivosť o moje „vedecké [...]

Vplyv CO2 na zmenu klímy je mýtus

14.08.2019

Prečo? Zo Slnka tečie žiarenie, ktoré vo vzduchoprázdnom priestore 150 mil. km nestráca žiadnu energiu. Pred vstupom do atmosféry dosahuje slnečné žiarenia intenzitu v podobe solárnej konštanty 1353 W/m2, či je to nad rovníkom, alebo napríklad nad 48-ou rovnobežkou severnej, či južnej zemepisnej šírky, alebo na póloch. Prechodom atmosféry slnečné žiarenie stráca na [...]

medveď hnedý

Zásahový tím monitoruje Žilinu a okolie pre výskyt medveďa

07.11.2024 10:55

Verejnosť v tejto súvislosti ŠOP vyzvala na zvýšenú opatrnosť.

Libanon Izrael Hizballáh

Izrael uskutočnil nálety na predmestie Bejrútu, rozširuje operáciu v severnej Gaze

07.11.2024 10:29

Jedným z terčov bolo miesto v blízkosti jediného libanonského medzinárodného letiska.

Olaf Scholz

Koniec vládnej trojkoalície je dobrou správou pre Nemecko, píšu nemecké médiá

07.11.2024 09:16

Berlín postihlo politické zemetrasenie.

Michal Kravčík

skutočné hodnoty vznikajú mimo honosných palácov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 157
Celková čítanosť: 504682x
Priemerná čítanosť článkov: 3215x

Autor blogu

Kategórie