Z globálneho monitoringu teplotného režimu planéty Zem je jasné, že nižšie vrstvy atmosféry sa v porovnaní s minulosťou viac prehrievajú a vyššie viac ochladzujú. Na základe toho, experti na klimatickú zmenu rozhodli, že medzi tým je vrstva, ktorá bráni uvoľňovaniu tepla do vyšších vrstiev atmosféry a tou vrstvou je zvyšovanie koncentrácie CO2 z priemyselnej činnosti človeka. Exituje však jedna závažná súvislosť, ktorá vyvracia toto ideologické zdôvodnenie zmeny klímy. To súvisí s interakciou slnečnej energie a vodou na planéte Zem.
Pri dopade energie Slnka na zemský povrch sa 5 – 10 % slnečnej energie spotrebuje na zohriatí pôdy, 5-10 % na zohriatí vzduchu, 5-10 % sa od zemského povrchu odrazí. Ak je v krajine dostatok vody, pri výpare sa spotrebuje až 70-80% slnečnej energie, ktoré dopadá na zemský povrch.
Vychádzajúc zo zákona zachovania energie vieme, že pri premene vody na paru sa energia do systému dodáva a pri premene pary na vodu sa energia odoberá. To znamená, že energia, ktorá sa spotrebováva na premene vody na paru „putuje“ s výparenou vodou do vyšších vrstiev atmosféry. Tým sa s vodnou parou prenáša teplo od zemského povrchu do vyšších vrstiev atmosféry. Pri kondenzácii vodných pár na vodu sa energia uvoľňuje. To sa deje vtedy, keď vzniká dážď. Pri kondenzácii vodných pár sa latentná energia uvoľňuje a ohrieva vyššie vrstvy atmosféry. To je najdômyselnejší systém planéty Zem udržiavať si teplotu znesiteľnú pre život.
Je možné tento mechanizmus meniť? Áno a významne, ak vysušíme krajinu! A to sa nám úspešne darí. Znížením zásob vody v pôde sa znižuje výpar i tým klesá odčerpávanie tepla z troposféry do stratosféry. So znížením výparu sa logický zvyšuje produkcia citeľného tepla, ktoré ostáva pri zemskom povrchu, teda v troposfére.
To znamená, že s vysušovaním krajiny sa prehrievajú prízemné vrstvy atmosféry (troposféra) a ochladzujú vyššie vrstvy atmosféry (stratosféra). To znamená, že ak znížime zásoby vody v krajine, znížime výpar i „pumpovanie“ tepla od zemského povrchu do vyšších vrstiev atmosféry, tak ako je to na teplotnom režime diaľnice. Teplota vzduchu je často aj o 20 stupňov nižšia ako je teplota vozovky.
My žiaľ robíme opačne. Fungujeme na princípe paradigmy, v ktorej dažďová voda je odpad a preto vo všetkých rozhodnutiach a riešeniach sa dažďovej vody snažíme zbaviť čo najrýchlejšie. Dažďová voda je dar z nebies a nie odpad, z ktorého sa rodia všetky sladké vody na planéte Zem, zdravá klíma i globálna bezpečnosť.
Len plošným zadržiavaním dažďovej vody dokážeme reálne prinavrátiť teplotný režim krajiny do normálu a zmierňovať extrémy v počasí, ale zároveň aj termoregulovať planétu Zem, obnovovať malé vodné cykly, ktoré dokážu prinavrátiť aj už stratený dážď aj v už vysušených regiónoch sveta. K tomu sa dopracoval tím okolo združenia MVO Ľudia a voda počas zápasu o novú vodnú politiku na Slovensku.
...take hluposti nie su ani na webe :-) ...
ľutujem už mám po pracovnej dobe, naštuduj ...
skus upresnit "svetovu klimaticku lobby"... ...
PREZRITE si všetko, aj video, jeho argumenty ...
Ano o tomto vysušovaní a odvodňovaní dôverujem... ...
Celá debata | RSS tejto debaty