Čo by sa stalo, ak by sme mali 48 poslancov v parlamente

Zvykneme si hovoriť, že americká demokracia sa rozvíja 200 a my to rozvíjame „smiešnych“ 27 rokov. Tak sa poďme pozrieť na to, ako to u nich funguje a porovnajme to s tým, čo tu máme a potom súďme. Pre toto porovnanie som vybral štát Kalifornia z dvoch dôvodov. Prvý dôvod je, že Kalifornia patrí k 10-tim najbohatším štátom sveta a druhy dôvod je, že Kalifornia má zaujímavý legislatívny nástroj, ktorý umožňuje občanom priamo ovplyvňovať zákony svoje krajiny.

Kalifornia, v ktorej žije takmer 40 miliónov občanov, má 40 poslancov, pardon senátorov v hornej komore, teda v Senáte štátu Kalifornia, ktorí sú volení v 40 volebných obvodoch. Svojich 80 zástupcov si volia na 2 roky aj okresy do Kalifornského štátneho zhromaždenia, teda do dolnej komory. Každý senátor i člen štátneho zhromaždenia má jasný mandát vo svojom volebnom obvode. A ako fungujú? Majú kľúčové legislatívne výbory (bankovníctvo, poľnohospodárstvo, poisťovníctvo) a na to, aby sa dostal legislatívny návrh na schválenie do hornej komory, musí byť schválený najsamprv vo výbore a potom dolnej komore. O návrhoch sa rokuje iba v tých výboroch, ktorému navrhovaný zákon prináleží. Ak zákon prejde vo výbore i dolnej komore a neprejde v hornej komore, vracia sa na prepracovanie do dolnej komory v zmysle prerokovaných podmienok. Následne zákon ide na podpis guvernérovi.

Kalifornské zákonodarstvo má ešte jednu unikátnu zvláštnosť. Do návrhu zákonov môže vstúpiť aj občan. Zákon totiž dáva príležitosť aj občanom meniť i vytvárať zákony ľuďom, ktorí majú pocit, že treba niečo meniť, či rozvíjať. Na to, aby sa tak stalo, musia iniciatívni občania vyzbierať petičné podpisy a ak ich získajú v dostatočnom počte, potom štátom platení právnici pripravujú návrh zákona. Pripravený zákon ide do príslušného výboru a následne do národného zhromaždenia i senátu i na podpis guvernérovi.

A u nás? Nuž 150 poslancov má mandát na celé Slovensko. Takýto model umožňuje niektorým zákonodarcom kolesiť sa a niektorým presne opačne. Zneužívať systém na presadzovanie lobistických skupín na úkor regiónov i ostatného Slovenska. Aj preto sme tam, kde sme. V ekonomickom, sociálnom, kultúrnom i environmentálnom úpadku. Krčmové jalové nikam nevediace debaty v Parlamente paralyzujú akúkoľvek snahu na pozitívnu zmenu.

Nuž a ako by to mohlo vyzerať aj na základe vyššie spomínaného modelu? Ak by sme ozaj chceli zásadne riešiť problémy Slovenska, tak by sme sa vrátili k prirodzeným regiónom, ktoré sa historický rozvinuli a tými sú župy. Z nich zriadiť jednomandátové volebné obvody. Pokiaľ si dobre spomíname, historický existovalo 16 žúp. Týchto volených zástupcov zo 16-tich žúp do dolnej komory, by sa zároveň stalo aj županmi. Tým by bola zabezpečená priama väzba politických rozhodnutí na národnej úrovni s potrebami regiónov. V niektorých prípadoch teraz tak aj platí, ale s tým rozdielom, že poberajú dva platy.

Do dolnej komory by sa ešte mohlo voliť 16 zástupcov politických strán a hnutí aj s umožnením mandátu získania nezávislých poslancov. Teda v dolnej komore, ktorú by sme mohli nazvať napríklad Zhromaždenie regiónov, by tvorilo 32 poslancov s mandátom na 4 roky. Voľby by prebiehali v dvojročnom cykle s voľbou po 16 mandátov, aby bola kontinuita parlamentu zachovaná. Horná komora  by bola tvorená tiež 16-tími zákonodarcami, ktorí by boli volení v 16-tich jednomandátových obvodoch na 4 roky, teda v župách. Zníženie poslaneckého zboru Národnej rady na tretinu by zásadným spôsobom ovplyvnilo reformu verejnej správy, ktorý by mal ozdravný proces nie len riešenia zložitých ekonomických, sociálnych, environmentálnych i kultúrnych problémov, ale aj tvrdý zásah korupcii a ďalším nechutnostiam verejného života. Tak poďme diskutovať o tom, ako chceme riadiť štát, ktorý údajne máme radi.

Slovensko potrebuje obnovu všetkého. Vzťahov, morálky, zákonov i zdevastovanej krajiny

21.01.2020

Je toho veľa, čo treba naprávať. Otázkou je, kde začať. Za ktorú nitku potiahnuť, aby sme boli úspešní. Ja osobne sa venujem viac ako 30 rokov vode a viem, že na jedinom, na čom sme závislí je voda. Voda je jednoducho modrou niťou života. Nebudeme mať vodu, nebudeme mať nič. Ani vzduch na dýchanie. Nebudeme mať potraviny na stole, nebudeme mať čím sa umývať. [...]

15.08.2019

Tak milí moji priatelia, mám tu oponenta. Vedecká obec na klímu si vybrala dr. Metelku, aby dokázal, že klíme vôbec nerozumiem. Tento pán už dlhšie obdobie prenasleduje moju vedeckú spôsobilosť. Okrem toho, že ma prinútil hlbšie sa zaoberať vedeckým zdôvodnením toho čo píšem, začína mi vŕtať hlavou prečo má takú dojemnú starostlivosť o moje „vedecké [...]

Vplyv CO2 na zmenu klímy je mýtus

14.08.2019

Prečo? Zo Slnka tečie žiarenie, ktoré vo vzduchoprázdnom priestore 150 mil. km nestráca žiadnu energiu. Pred vstupom do atmosféry dosahuje slnečné žiarenia intenzitu v podobe solárnej konštanty 1353 W/m2, či je to nad rovníkom, alebo napríklad nad 48-ou rovnobežkou severnej, či južnej zemepisnej šírky, alebo na póloch. Prechodom atmosféry slnečné žiarenie stráca na [...]

Fajo, pes, mestská polícia, Liptovský Mikuláš

Štvornohý chlpáč je novou posilou mikulášskych mestských policajtov. Ovčiak Fajo má upokojovať vyhrotené situácie

23.11.2024 13:30

Dvojročný nemecký ovčiak pomôže svojim ľudským policajným kolegom predchádzať konfliktným situáciám, keďže v uliciach neraz prichádzajú do kontaktu s agresívnymi opilcami.

Arriva / Autobus /

Mimoriadna situácia v Trnavskom kraji: Hrozí, že Dunajská Streda bude bez autobusov

23.11.2024 13:29

Trnavský samosprávny kraj začal správne konanie s cieľom riešenia situácie.

Drucker

Minister školstva rokuje so školskými odborármi. Veríme, že dospejeme k dohode, tvrdí

23.11.2024 12:50

Školskí odborári sa minulý týždeň stretli s prezidentom Petrom Pellegrinim.

APTOPIX Poland Presidential Election

Poľsko pozná Tuskovho kandidáta na prezidenta: Varšavský primátor získal silnú podporu

23.11.2024 11:49, aktualizované: 12:12

Hlasovať vo vnútrostraníckych primárkach mohlo viac ako 25-tisíc ľudí.

Michal Kravčík

skutočné hodnoty vznikajú mimo honosných palácov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 157
Celková čítanosť: 505763x
Priemerná čítanosť článkov: 3221x

Autor blogu

Kategórie