Vplyv CO2 na zmenu klímy je mýtus

14. augusta 2019, Michal Kravčík, Nezaradené

Prečo?

Zo Slnka tečie žiarenie, ktoré vo vzduchoprázdnom priestore 150 mil. km nestráca žiadnu energiu. Pred vstupom do atmosféry dosahuje slnečné žiarenia intenzitu v podobe solárnej konštanty 1353 W/m2, či je to nad rovníkom, alebo napríklad nad 48-ou rovnobežkou severnej, či južnej zemepisnej šírky, alebo na póloch. 

Prechodom atmosféry slnečné žiarenie stráca na intenzite. Na rovníku, na hladine mora táto strata je 353 W/m2. Na úrovni hladiny mora je intenzita solárneho žiarenia presne 1000 W/m2. To znamená, že v atmosfére nad rovníkom sa stratí odrazom, pohltením a rozptylom spomínaných 353 W/m2.

Na 48. rovnobežke zemepisnej šírke dopadá na zemský povrch už len 963,8 W/m2. To znamená, že v atmosfére sa stráca 389,2 W/m2, lebo lúče Slnka sa predierajú cez dlhšiu dráhu skleníkových plynov (CO2, H2O, NOx).

Ak vychádzame z tézy, o ktorej nám vedci tvrdia, že sa zvyšuje koncentrácia skleníkových plynov v atmosfére, tak na základe vyššie uvedených súvislostí na zemský povrch by malo dopadať menej slnečnej energie, ako v minulosti. Ako je to so slnečným žiarením? Ja osobne vnímam, že slnečné lúče sú silnejšie, ako to bolo pred 50-timi rokmi. Prečo to tak je? Dá sa to vysvetliť?

Tu je moje vysvetlenie:
Ku skleníkovým plynom v atmosfére patrí aj vodná para. V jednom kubíku vzduchu sa bežne nachádza 23 000 ppm skleníkových plynov H2O. Pri plnej nasýtenosti je to cez 60 000 ppm. V tom istom kubíku vzduchu sa nachádza momentálne 400 ppm CO2 (57 násobne menej, ako H2O).

Vieme o tom, že vplyvom poškodzovania ekosystémov ubúda každoročne z kontinentov cca 760 mld. m3 vody z malých vodných cyklov a ten istý objem pribúda v oceánoch (stúpanie hladín oceánov o 2,1 mm). Táto voda ubúda nie len z ekosystémov, ale aj z atmosféry, teda ubúda z malých vodných cyklov. To znamená, že z atmosféry ubúdajú skleníkové plyny H2O 38 násobne rýchlejšie, ako pribúdajú CO2 z priemyselnej činnosti..

Ak by sme len na základe toho popísali zmeny v atmosfére a definovali klimatickú zmenu, tak by sme mohli povedať, že zmena klímy prebieha vplyvom znižovania koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére. Samozrejme, že toto by bolo silne pritiahnuté za vlasy, pretože zmeny teploty planéty Zem sú vyvolané zvýšenou produkciou citeľného tepla z vysušených ekosystémov, ktoré v minulosti boli viac zavodnené.

Záver:
Tvrdohlavé lipnutie klimatológov, ich podporovateľov a politikov, že CO2 je hlavný vinník klimatickej zmeny je pre bezpečnosť života na planéte Zem nebezpečné !