Prečo si vyrábame extrémy v počasí?

22. mája 2018, Michal Kravčík, Nezaradené

K tomuto blogu ma inšpiroval článok v Pravde „Extrémy v počasí ako hrozba“ (https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/470389-extremy-v-pocasi-ako-hrozba/).

V roku 2000 MVO Ľudia a voda vydalo publikáciu „Voda pre tretie tisícročie“, v ktorej boli zverejnené analýzy zmien hydrologického cyklu. Na strane 136 je napísané „Vysušovanie zemského povrchu spôsobuje negatívne javy, ktoré bude potrebné preventívne riešiť a zmierňovať ich riziká výskytu“. Prešlo 18 rokov a všetko to, čo bolo v knihe napísané sa nie len potvrdilo, ale aj viac prehĺbilo.

Žiaľ bez záujmu štandardných odborných a vedeckých inštitúcií, ktoré sú platené z našich daní. Akosi stratili nás objektívne nie len informovať a riešiť problémy. Sucho konštatujú štatistické dáta a konštatovania: „Leto to a to je oproti minuloročnému iné i v tom a tom, že napriek premenlivosti počasia a jeho veľkej nevyspytateľnosti je teplotne stále nadnormálne“.

Z analýz zmien hydrologického cyklu, ktoré sme na MVO Ľudia a voda robili v 90-tých rokoch minulého storočia vyplynuli tieto závažné zmeny, na ktoré súčasná odborná komunita nereaguje. Tu je 15 bodov prečo dochádza k týmto zmenám:

  1. Nárast extrémnych prívalových zrážok v horských zalesnených oblastiach a pokles zrážok v nížinných poľnohospodársko-urbannych oblastiach
  2. Nárast maximálnych a pokles minimálnych zrážkových úhrnov
  3. Predlžovanie období bez zrážok
  4. Náhle zmeny počasia – náhle premeny chladného na teplé počasie a naopak
  5. Častejší výskyt živelných pohrôm, veterných smrští, víchríc, hurikánov i tornád
  6. Vysýchanie prameňov a potokov
  7. Zvyšovanie povodňových a pokles minimálnych prietokov na vodných tokoch
  8. Znižovanie výparu z krajiny
  9. Znižovanie vlhkosti a zvyšovanie prašnosti ovzdušia vo vysušených oblastiach
  10. Zvyšovanie intenzity slnečného žiarenia
  11. Pokles prírodného produkčného potenciálu krajiny
  12. Pokles biodiverzity
  13. Stúpanie hladín oceánov
  14. Zmeny teplotného režimu vody v oceánoch a s tým súvisiace El Niňo
  15. Zmeny zaťaženia zemskej kôry vysušovaním kontinentov a zvyšovaním hladín oceánov a s tým súvisiace potenciálne poruchy v zemskej kôre v podobe zemetrasení

Žiaľ oficiálne vedecké i odborné inštitúcie, platené z našich daní okrem doplňovania ďalších štatistík o extrémy, nedali si tú námahu, aby definovali príčiny prečo to tak je. Páčilo by sa Vám, aby Vám lekár zmeral teplotu a poslal domov? Mne nie!

Zvyčajne počujeme odpoveď, že je to vplyvom globálneho otepľovania a že my za to nemôžeme. Nie priatelia, my za to môžeme. Vyhovárame sa na globálne zmeny klímy len preto, lebo sme leniví rozmýšľať a neriešime to, za čo sme platení. Veda podlieha ideológii a politickým rozhodnutiam a nie naopak a takto to potom vyzerá nie len so spoločnosťou, ale aj s počasím.