K tomuto blogu ma inšpiroval článok v Pravde „Extrémy v počasí ako hrozba“ (https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/470389-extremy-v-pocasi-ako-hrozba/).
V roku 2000 MVO Ľudia a voda vydalo publikáciu „Voda pre tretie tisícročie“, v ktorej boli zverejnené analýzy zmien hydrologického cyklu. Na strane 136 je napísané „Vysušovanie zemského povrchu spôsobuje negatívne javy, ktoré bude potrebné preventívne riešiť a zmierňovať ich riziká výskytu“. Prešlo 18 rokov a všetko to, čo bolo v knihe napísané sa nie len potvrdilo, ale aj viac prehĺbilo.
Žiaľ bez záujmu štandardných odborných a vedeckých inštitúcií, ktoré sú platené z našich daní. Akosi stratili nás objektívne nie len informovať a riešiť problémy. Sucho konštatujú štatistické dáta a konštatovania: „Leto to a to je oproti minuloročnému iné i v tom a tom, že napriek premenlivosti počasia a jeho veľkej nevyspytateľnosti je teplotne stále nadnormálne“.
Z analýz zmien hydrologického cyklu, ktoré sme na MVO Ľudia a voda robili v 90-tých rokoch minulého storočia vyplynuli tieto závažné zmeny, na ktoré súčasná odborná komunita nereaguje. Tu je 15 bodov prečo dochádza k týmto zmenám:
Žiaľ oficiálne vedecké i odborné inštitúcie, platené z našich daní okrem doplňovania ďalších štatistík o extrémy, nedali si tú námahu, aby definovali príčiny prečo to tak je. Páčilo by sa Vám, aby Vám lekár zmeral teplotu a poslal domov? Mne nie!
Zvyčajne počujeme odpoveď, že je to vplyvom globálneho otepľovania a že my za to nemôžeme. Nie priatelia, my za to môžeme. Vyhovárame sa na globálne zmeny klímy len preto, lebo sme leniví rozmýšľať a neriešime to, za čo sme platení. Veda podlieha ideológii a politickým rozhodnutiam a nie naopak a takto to potom vyzerá nie len so spoločnosťou, ale aj s počasím.