Ďalší dôkaz o úpadku poľnohospodárstva na Slovensku
5. mája 2018,
Michal Kravčík,
Nezaradené
Vie mi niekto z vyštutovaných poľnohospodárských inžinierov vysvetliť prečo sa obhospodaruje pôda tak, že z nej odtekajú živiny priamo do vodných tokov a neostávajú v pôde? To fakt poľnohospodárom nevadí, že im pôda, voda i živiny odtekajú preč a že sa im znížuje úrodnosť pôdy?
V Granč Petrovciach je dôkaz o tom, že poľnohospodárska krajina je zlé obhospodarovaná až degradovaná a navyše prispieva k zhoršovaniu kvality vôd vo vodných tokoch.
Vo vybudovaných vodozádržných opatreniach je dôkaz o nevhodnom hospodárení na poľnohospodárskej pôde. V roku 2011 bola v obci Granč Petrovce pod Spišským hradom vybudovaná kaskáda asi 40 vodozádržných jám na protipovodňovú ochranu obce.
Foto: Michal Kravčík
Iba jedná z vodozádržných jám je priamo dotovaná prítokom dažďovej vody z poľohospodárskej pôdy. Na jej hladine dochádza k veľmi intenzívnej eutrofizácii. V ostatných vodozádržných jamách to nie je.
Foto: Michal Kravčík
Na Slovensku je takýmto nevhodným, spôsobom ako v Granč Petrovciach spravovaných viac ako 1,6 mil. hektárov pôdy.
Keďže obhospodarovanie každého hektára pôdy je dotované europlatbou 71€ za to, že sa na pôde hospodári prospešné pre klímu i životné prostredie, potom každý farmár, ktorý hospodári tak, že mu odtekajú živiny z pôdy, berie túto platbu neoprávnene.
Foto: Michal Kravčík
Farmári nie len poberajú platby neoprávnene, ale navyše škodia sami sebe odplavovaním živín. Zároveň prispievajú k zhoršovaniu životného prostredia – zhoršujú kvalitu vody vo vodných tokoch a menia klímu i hydrológiu vodných tokov. Svoje pozemky nechávajú vysýchať a tým škodia nám i sami sebe.
Len pripomínam, že za tento stav je zodpovedný ústredný orgán štátnej správy, teda Ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré zanedbáva ochranu pôdy, vody a klímy a ministerka pôdohospodárstva by mala vyvodiť svojú zodpovednosť, ak nezvláda tieto problémy riešiť.
Mala by čo najskôr odísť, aby neprispievala k úpadku úrodnosti pôd Slovenskej republiky….