Kedy prestaneme platiť politických pováľačov?

29. apríla 2018, Michal Kravčík, Nezaradené
Môj známy, ktorý 20 rokov pracuje v štátnej správe v oblasti trhu práce tvrdí, že takýto bordel, aký je na trhu práce teraz, ešte nezažil. Štátni experti, platení z našich daní, hovoria, že ide o dlhodobý problém súvisiaci s nevyváženosťou trhu práce.
Politickým povaľačom nestačilo ani štvrťstoročie na prijatie potrebných štrukturálnych zmien rovnomerného rozvoja regiónov. Opak je pravdou. Chudobných okresov z roka na rok pribúda.
Našim najchudobnejším regiónom je Prešovský kraj. Jeho tri prirodzené regióny s unikátnou históriou, prírodou, kultúrou i ľuďmi – Spiš, Šariš a Zemplín – majú päť smutných prvenstiev na Slovensku (nezamestnanosť, chudoba, chorobnosť, emigrácia, cena vody). Prešovský kraj je dokonca na tretej priečke spomedzi všetkých regiónov v Európskej únii – a to v nezamestnanosti.
Príčina zbedačovania regiónov spočíva v centrálnom rozhodovaní. Gniavi to akúkoľvek iniciatívu, kreativitu či originalitu tých ľudí v regiónoch, ktorí majú nápady a chcú riešiť ekonomické, sociálne, environmentálne, či kultúrne problémy svojej rodiny, komunity, regiónu.
Že sa to nedá, že na to niet peňazí? Je až veľa. Príklad?
Betonári, prepojení na politických povaľačov na Hradnom vŕšku už viac ako 50 rokov snívajú, že postavia priehradu Tichý Potok. Po Nežnej revolúcii to chceli postaviť za 200 mil. eur, teraz „len“ za viac ako 380 miliónov eur.
Za tieto peniaze by mohlo v Prešovskom kraji pracovať viac ako 10 tisíc chudobných ľudí 5 rokov na obnove poškodenej krajiny a bolo by nie len 700 sekundových litrov nového vodného zdroja, ale 10 krát viac. A nie len to.
Na ploche 5 tisíc km2 by sa obnovila krajina, zlepšila kvalita vôd, neboli by povodne a zabíjané ryby počas nich, nebolo by sucho a bola by viac šťastnejších a spokojnejších ľudí, ktorí by veľmi rýchlo pochopili, že ich perspektíva je žiť v zdravom prostredí a nie na šnúrke politických povaľačov.
Priehrada Ružín by napríklad nebola skladiskom odpadu,ale rekreačným klenotom. Prečo hovorím aj o Ružíne? Pretože plánované peniaze do priehrady Tichý Potok v povodí rieky Torysy by stačili na komplexnú obnovu troch povodí (Torysa, Poprad, Hornád).

Autor fotografie: Michal Kravčík
Prečo to nejde? Nuž ani nie preto, že betonári celý čas túžia zakešovať na výstavbe priehrady, ale preto, že ostatná verejnosť, ktorá túži po lepšom Slovensku nerozumie lacnejším, efektívnejším a komplexnejším riešeniam.
Nezabúdajme: Komunisti sú najväčší demokrati vtedy, kde sú v opozícii. Ak sa dostanú k moci, stávajú sa z nich diktátori.