Kiska, mafia a utrápený ľud

15. septembra 2017, Michal Kravčík, Nezaradené

Prezident začal hovoriť o mafiánskych praktikách, keď mafiáni zaútočili na neho. Bola to chyba mafiánov, že zautočili, alebo prezidenta, že „zneužil“ firmené peniaze na svojú prezidentskú kampaň? Z hľadiska politického vývoja v štáte si myslím, že to bola chyba mafiánov a dovolím si povedať, že je dobré, že to mafiáni vyniesli na svetlo božie. Nie preto, že pošpinili prezidenta, ale preto, lebo vyprovokovali prezidenta k tomu, že konečne pomenoval, to čo už mal dávno pomenovať, že žijeme v mafiánskom štáte a nepohodlní ľudia sa odstraňujú.

Treba si pospomínať, koľko nepohodlných ľudí vo vysokej politike, ktorí neboli vierolomní odišlo zo sveta.  Od Dubčeka po Jána Langoša, či Ernesta Valka. Ani jeden z týchto príbehov nebol riadne došetrený. Kde by bolo Slovensko, keby títo ľudia žili? Ani jeden však nebol v prezidentskej funkcii. Nenápadný Andrej Kiska z Popradu sa akosi mimo mafiánskej kontroly vyšvihol až do prezidentského kresla. Mafiáni tohto štátu v prezidentskej kampani určite podcenili Kisku, ktorý sa dokázal sám zviditeľniť, aj za cenu použitia firemných peňazí, ktoré mimochodom skutočne vlastnou hlavou zarobil.

Ja osobne som mal veľké očakávania z nového prezidenta. Očakával som, že z najvyššej zákonodarnej funkcii pomôže prezident rozhýbať kolieska demokracie a prinavrátiť dôveru v spravodlivosť štátu. Kiskové tri roky v prezidentskej funkcii a kolieska demokracie v štáte akosi začali hrdzavieť. Keď som zistil, že jedna z ústavných právničiek, ktorú Kiska vymenoval, sa napríklad v mojom spore s Košickým primátorom v rozhodnutí Ústavného súdu vyjadrila, že kritický hodnotiť prácu verejného činiteľa sa pripúšťa len novinárom a nie obyčajným ľuďom, tak som nad demokraciou zalomil.

Teraz, keď sa pochybnými kanálmi zverejnili dokumenty z Daňového úradu o krátení daní z podnikateľskej činnosti Kiskovej firmy si myslím, že je to skvelá správa pre demokraciu Slovenska. Prečo si to myslím? Lebo zahryznutie sa mafie do prezidenta znamená fatálny omyl mafie, ktorá sa nebráni ničoho a nikoho a má pocit že môže všetko.

Osobne si myslím, že pre mafiu sú pohodlnejšie stojaté vody a nič nerobenie z pozície prezidenta. Tým, že sa mafia zahryzla do prezidenta, konečne Kiska pochopí aj to, že mal už veľa príležitostí hovoriť o mafiánskych praktikách na Slovensku. Napríklad v prípade poslanca Matoviča. To, že to nerobil, mafia postupne dospievala k presvedčeniu, že môže všetko. A z presvedčenia, že môžu všetko sa pustili pre nich do neškodného prezidenta. A to je veľmi chybný krok mafie udržať soi moc na Slovensku.

To nám obyčajným ľuďom pomôže lepšie rozoznať. kde je sever v slovenskej politickej scéne. Tým, že opozícia slabo hryzká, nahnevaná občianska verejnosť spolu s prezidentom môžu priniesť novú kvalitu politickej kultúry do mafiánmi ovládanej Slovenskej republiky. Porozumieme tomuto posolstvu pán prezident i rozhnevaný pospolitý ľud?