Slovensko prišlo o medzinárodnú prestíž na zásah vlády?

21. júla 2017, Michal Kravčík, Nezaradené
Svetová rada pre budúcnosť (WFC), ktorá pozostáva z 50 významných tvorcov globálnych zmien zo strany vlád, parlamentov, občianskej spoločnosti, akademickej obce, umenia a podnikania, každoročne udeľuje Future Policy Award (https://www.worldfuturecouncil.org/p/2017-desertification/).
 
Tento rok bude Cena odovzdávaná v spolupráci s Dohovorom OSN v boji proti rozširovaniu sucha v septembri v Číne. Cena tento rok podporí právne predpisy a politiky, ktoré účinne riešia degradáciu pôdy a súvisiace riziká s bezpečnosťou potravín, vody a obživy i s ambíciou zabezpečiť trvalo udržateľný rozvoj a spravodlivú budúcnosť pre ľudí.
 
Dňa 27. júna 2017 medzinárodná porota preskúmala hodnotiacu správu vypracovanú výskumným oddelením Svetovej rady pre budúcnosť a rozhodla o 7-mych nomináciách do užšieho výberu z celkového počtu nominovaných 27 politík a iniciatív z 18 krajín.
 
Medzi nominovanými sa ocitol vďaka Američanom aj Vládny program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny, ktorý sa naštartoval za čias Vlády Ivety Radičovej v roku 2010.
 
V tejto chvíli nevieme celé pozadie, ale z dobre informovaných diplomatických zdrojov vieme, že Slovenský Program revitalizácie a integrovaného manažmentu povodí a krajiny bol z užšieho výberu vylúčený. Údajne preto ho vylúčili, lebo Program bol Vládou Roberta Fica v marci 2012 zastavený.
 
Ak je to tak, môže si Slovensko „gratulovať“ z dvoch dôvodov. Prvý dôvod je, že Slovensko prišlo o medzinárodnú prestíž diktovať medzinárodné politiky tým, že na svojom území rozvíja politiky, ktoré svet potrebuje. A druhý dôvod je ešte závažnejší. Od septembra sa predsedom 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN stáva Miroslav Lajčák, ktorý preberie funkciu 12. septembra na zasadnutí OSN v Číne. Práve v Číne a v tom istom čase prebehne aj odovzdávanie ocenení Future Policy Award. A pri preberaní Ceny mohlo svietiť Slovensko.
 
Lajčák preberá tento vysoký post v mimoriadne náročnom období, v ktorom medzinárodné spoločenstvo čelí neľahkým globálnym výzvam: množiacim sa konfliktom, humanitárnym krízam, rastúcej vlne extrémizmu a terorizmu, ale aj klimatickým zmenám a chudobe produkujúcim migračné vlny, ale aj nepokoje a ďalšie problémy a práve Slovenský Program revitalizácie krajiny je presne to, čo táto agenda potrebuje.
 
Je fakt, že ak by Vláda Roberta Fica pokračovala v Radičovej Programe, Slovensko mohlo získať nie len medzinárodné ocenenie, ale aj globálne líderstvo. Ak Slovenská strana sa k hodnoteniu Programu vyjadrovala akokoľvek, malo by hodnotiacu správu zverejniť, aby nevznikali pochybnosti, ako sa vyjadrovala.
 
Vláda Slovenskej republiky zrejme netuší aj s p. Lajčákom ako súvisia množiace konflikty, humanitárne krízy s nedostatkom vody, potravinovou bezpečnosťou, vodnou i klimatickou krízou. Takže medzinárodná prestíž Slovenska dopadne asi tak ako Slovenské predsedníctvo Európskej Únii. Svet to nejak prežije, no nám to určite nepomôže.
 
Takže tu je ďalší dôkaz slovenskej politickej malosti, ktorá na Slovensku bráni, aby prinášala plody z vôle ľudu. Pripomínam, že Vládny program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny bol už 2 krát predtým navrhnutý na ocenenie. Prvý krát nominácia prišla z Kanady ďo Švédska a druhý krát z Nemecka do Maroka.
 
Minimálne v jednom z týchto prípadov viem, že cena nebola udelená kvôli zásahu Slovenskej strany. Nech si spytavajú svedomie truhlíkovia.