Slovensko – zakomplexovaná krajinka plôtikov

13. júla 2017, Michal Kravčík, Nezaradené

Poniektorí si pamätáme že na záchranu životov v Košiciach smer Prešov na Zelený dvor pred niekoľkými rokmi postavili cestári doprostriedku medzi diaľničné cestné pruhy plot. Na to, aby životy tých, ktorí prebehújú cez cestu ochránili, potrebovali ploty DVA: Po obodvoch stranách diaľničného privádzača.

Dnes keď som sa vracal do Košíc od Lučenca, som naďabil na „jednoplotovú cestu“. Po ľavej strane cesty za odbočkou do Kalinova okolo kukuričného poľa vyrástol plot. A JEDEN PLOT. Žeby predbehli dobu a druhý plot postavia po výstavbe diaľnice, aby zabránili vstupu zveri na vozovku a nedochádzalo k haváriám?

 

19959392_1406846542727188_5641186659916279059_n

Zabudli na to, že zver môže tiahnuť aj z juhu na sever a tam plot nie je? To nikoho nenapadlo, že práve takýto plot môže byť príčinou častejšich kolízii splašenej zveri, ktorá zazmätkuje, lebo nemôže odskočiť do poľa, ale sa bude vracať na cestu a pod kolesa áut? To sa zbláznili cestári? Prebehlo mi mysľou.

Prešiel som kúsok ďalej a ten plot sa točí do poľa. Aha! To je plot na ochranu kukurice. Jednoducho poľnohospodári na ochranu svojej úrody pred zverou si postavili plot. Možno za eurofondy. Na postavenie takého plota však potrebujú stavebné povolenie, lebo to nie je ochrana staveniska. Taká je legislatíva a ten, kto dáva povolenie to musí vedieť!

A kto im to povolenie dal? Úradníci? Alebo je to čierna stavba? Svojvoľné postavenie plota, ktoré prináša zvyšené riziko kolízii áut so splašenou zverou je presne to, v tomto úseku musí byť odstránené a hneď. Ak na tomto úseku vznikne havária so splašenou zverou vedzte, že to je vďaka plotu, ak nebude odstránený…