Slovenský motor sa prehrieva. Za chvíľu už nebude mať vodu

24. júna 2017, Michal Kravčík, Nezaradené

Slovensko je jedna úžasná krajinka, ktorá produkuje najviac áut na svete v prepočte na počet obyvateľov. Tí ktorí vyrábajú tieto autá, vedia, že každé z nich bez chladiča je len nefunkčná troska železa. Je preto nepochopiteľné, že máme problém pochopiť tento istý princíp v krajine. Ak v krajine voda nie je, tak sa logický prehrieva, tak ako auto s deravým chladičom.

Všetci títo experti na autá až po obyčajného automechanika vedia, že chladič nemôže byť deravý a ak je, tak také auto nepredajú. Tak ako chladič motora bez vody sa prehrieva, tak aj pôda bez vody sa prehrieva. A čo na to experti na krajinu, ako sú lesníci, poľnohospodári, vodohospodári, architekti, či dopravní inžinieri? Tí, pri akejkoľvek príležitostí robia diery do krajiny  a tým deraví sa chladič, aby čo najskôr z neho voda vytiekla.

Za posledných 60 rokov sa usilovným deravením chladiča Slovenska, sme toľko dier narobili v chladiči, že z neho vytieklo už viac 15 miliárd m3 vody. Preto sa teraz Slovensko prehrieva a zadrháva.

V lete potrebujeme ochladiť Slovensko najviac. A na potvoru, vtedy máme v chladiči najmenej vody. Preto sa v letnom dni Slovensko tak prehrieva. Máme tu bežne o 10 stupňov vyššie teploty, ako tomu bolo pred 50-timi rokmi. Prederavená vyschnutá krajina totiž dokáže vyprodukovať viac ako 200 TWh za deň. Pripomínam, že slovenské elektrárne produkujú denne menej ako 0,1 TWh.

Ak by sme zalátali deravý chladič Slovenska, dokázali by sme teplotný režim krajiny prinavrátiť k normálu. Tak ako bolo pred 50-tími rokmi. My sme natoľko tupi, že máme problém pochopiť tento jednoduchý princíp ochladzovania krajiny. Jednoducho klimatizačné zariadenie má poruchu.

Keď počúvam tie nezmysly o extrémoch teplôt, ktorými nás kŕmia naslovovzatí odborníci a experti na klimatickú zmenu, tak ma nič iné nenapadá, iba to, že to robia naschvál. Aby pri ich výkrikoch sme si nevšimli, že máme úplne rozderavený chladič.

Nerobia to náhodou preto, aby sme boli viac závislí? Mať totiž dostatok vody v prírode znamená viac nezávislosti a menej podriadenosti monopolom i politickým rozhodnutiam a ešte aj to, že z plošného dostatku vody v krajine majú všetci úžitok a za to netreba platiť.

A my Slováci sme príliš tolerantný a náchylní platiť za všetko v každému. Prečo? Možno aj preto, že nám celé generácie niekto vtĺkal závislosť na vrchnosti.

Problém však je v tom, že mať funkčné klimatizačné zariadenie bude už onedlho otázkou prežitia nie len pre obyčajných ľudí, ale aj tých, ktorým sme pomáhali bohatnúť z našich mozoľov.