Možná príčina emigrácie zo Sýrie a ako to riešiť

17. januára 2017, Michal Kravčík, Nezaradené

Od roku 2005 Sýria trpí nedostatkom zrážok. Zažíva najväčšie historické sucho za posledných 900 rokov.  Posledných 10 rokov padá sotva 300 mm za rok. V období od roku 1995 do 2005 padalo v priemere o 75 mm viac zrážok ako po roku 2005.  Čo to znamená pre potravinovú bezpečnosť krajiny pre krajinu, v ktorej žije 22 mil. ľudí na rozlohe 185 tisíc km2? Jednoducho to, že do krajiny ročne padne o asi 15 mld. m3 dažďa menej.

Koľko je to vody? Slovenské nádrže majú 3 mld. m3. Takže do krajiny Sýrie padlo 5 násobne menej vody za rok, ako obsahujú všetky vodné nádrže na Slovensku. A za 10 rokov trvajúceho sucha? 150 mld. m3!. Toľko sa nachádza vody v Asuáne, na ktorej je Egypt s 90 mil. obyvateľov v údolí Nílu bytostne závislý.  Ak niekto si myslí, že toto je hra na zelený modrý trend, je v hlbokom omyle. Dôkazom je Sýria a bezpečnosť nie len v týchto končinách, ale aj celej Európy.

Vráťme sa k Sýrii. Pod vplyvom sucha sa vidiecke obyvateľstvo Sýrie začalo sťahovať do miest a nastali konflikty medzi vidieckym a mestským obyvateľstvom. To politici nezvládli a výsledok poznáme. Vojna a následný masový exodus z konfliktného prostredia, ktoré nezvládajú ani európski politici, tobôž nie naši.

Keď ešte sa nechyrovalo o masovom exode zo Sýrie zo sucha, som bol v roku 2011 osobne kondolovať Nórskej veľvyslankyni, keď šialenec Brejvik vystrieľal viac ako 70 mladých ľudí v Nórsku. Pri tej smutnej udalosti som vysvetľoval Nórskej veľvyslankyni princíp správania sa ľudí na bohatej lodi a chudobných lodičkách a vysvetľoval som jej, ako by bolo skvelé, ak by bohatá krajina ako Nórsko v rámci medzinárodnej pomoci investovala do obnovy vody vo chudobných krajinách zapájaním miestnych obyvateľov do budovania vodozádržných opatrení vo vysýchajúcich krajinách. Ostalo len pri želaniach a žaiľ to naďalej podceňujeme.

Táto situácia sa dá ešte zvrátiť? Áno. Ako? Nuž tak, že všetkých ľudí, ktorí napríklad utekajú zo Sýrie do Európy by Európa mohla zamestnať na obnove vody vo vysýchajúcej Európe. Tým by sa vyriešilo zastavenie sucha krajín Európskej únie a zároveň by som vybudovala kapacita ľudí zo Sýrie, že keď skončí tam vojna, bola by celá armáda ľudí pripravená obnovovať svoju zúboženú a doráňanú krajinu, aby si obnovili nie len zničené mestá, ale obnovili aj malý vodný cyklus. Navyše by sme vyriešili konflikt medzi domácimi ľuďmi i prisťahovalcami tým, že by títo ľudia nebrali prácu naším ľuďom, ale práve svojou prácou by zvyšovali bezpečnosť nás všetkých.