Založ si blog

Vysušená krajina produkuje extrémne dažde

MÁME RIEŠENIE PRE CELÚ EURÓPU

Kedysi prívalové dažde začínali až v júni, Tak ako sa vysušuje krajina, tak rýchlo sa prehrieva a zvyšuje rast búrok z tepla. Výsledkom sú extrémne prívaly dažďa i záplavy

Poškodenie lesov i poľnohospodárskej krajiny a množstvo rigolov, či kanálov, ktoré sme usilovne budovali rýchlo hromadia odtekajúcu dažďovú vodu v jarkoch. Zo sebou odnášajú biomasu, hlinu i kamene, ktoré upchávajú priepusty. Tak sa rodia lokálne záplavy i povodne.

O tom trpezlivo vysvetľujem už viac ako 20 rokov, no ako keby sem hrachom hádzali o stenu. Sucho? Plačeme! Zaplavuje nás? Plačeme. Ako keby sme boli paralyzovaní v sladkom opojení ničnerobenia a potom hľadáme vinníkov pre istotu v globálnej klimatickej zmene.

Takže príčinu vzniku častejších povodní a extrémnejších povodní by sme mali. Aj keď odborníci nás tvrdohlavo presviedčajú, že krajina je nasýtená vodou a už do pôdy sa viac dažďovej vody nezmestí. Ešte pár dní nám tĺkli do hlavy, že je sucho a extrémne.

Ak by aspoň na chvíľu odišli od simulačných modelov a navštívili terén, zrejme by zažili vedomostný šok.

Existuje ešte vážnejšia príčina častejších a extrémnejších povodní. A tou je jednoducho intenzita z neba padajúceho dažďa. Prevláda však všeobecná predstava, že zrodenie dažďa je v rukách najvyššieho a že človek to nemôže ovplyvniť.

Nie je to tak. Množstvo produkujúcej energie z vysušenej krajiny vytvára novú realitu v atmosfére s nebývalou koncentráciu mrakov v jednej časti a v inej časti oblohy úplne čistá obloha bez mráčika. Dovolím si tvrdiť, že chovanie mrakov na oblohe sa odvíja od spôsobu využívania krajiny.

 

Dajme šancu mladým ľuďom, ktorí teraz s mladou klimatickou aktivistkou Grétou Thunberg zo Švédska panikária kvôli klimatickej zmene.

Ak tu krajinu úplne vysušíme, tak na konci bude katastrofa. Dlho, dlho bez dažďa a potom extrémny príval vody z neba. Priali by sme si, aby mračná na nebi boli roztiahnuté a viac diverzifikované po celom teritóriu Európy, aby v každom kúte Európy zapršalo po trošku, aby tie potvorské mračná sa nevylievali na jedno miesto.

Takýto ideálny stav je však utópiou. Aby všade a rovnomerne pršalo a nevznikali z toho povodne je nereálne. Čo však je reálne, je prinavrátiť formovanie dažďov v teritóriu celej Európy možno na úroveň charakteru zrážok, aké sa vyskytovali napríklad pred 50-timi rokmi.

Vtedy viac pršalo napríklad v Španielsku, Taliansku i v Grécku a menej na Slovensku, či Švédsku. Navyše bol častejší výskyt zrážok a menšej intenzity ako teraz.
Predsa vedci sa už dopracovali k poznaniu, že dochádza k časovej priestorovej zmene rozdelenia zrážok.

Vodohospodári, klimatológovia i ďalší odborníci však tvrdia, že to klimatická zmena a že je treba sa prispôsobovať zmene klímy.

Ja si dovolím nahlas kričať, že to „nie klimatická zmena“, ale poškodzovanie krajiny. A že opravou poškodenej krajiny sa opraví aj charakter počasia. Že je v našich rukách i hlavách tak využívať územie, aby nedochádzalo k jeho vysušovaniu.

Preto tvrdím, že jediná šanca pokoja i prežitia v mieri celého europanstva je opraviť a začať využívať každý kúsok zeme, role, lesa, stavebného pozemku, aby dažďová voda sa mohla naspäť vyparovať z toho územia, kde padla.

Len vtedy je možné ovplyvniť to, že vysušené Španielsko, či Grécko, či iné vysušené regióny Európy namiesto produkcie tepla do atmosféry budú vyparovať vodu a bude tam pomenej a častejšie pršať a u nás tiež.

Tým je väčší predpoklad obmedziť tvorbu masívnych mrakov na oblohe a s tým súvisiaci výskyt extrémnych prívalových dažďov a dramatických povodní.

Takže, ak chceme chrániť svoje teritórium pred ničivými búrkami a živelnými pohromami i suchom a extrémnymi horúčavami až požiarmi, mali by sme sa chytiť príležitosti ponúknuť partnerom v európskom priestore riešenia, ktoré by už vysušeným štátom prinavrátilo vodu a tým aj prosperitu, a nám by to prispelo k zníženiu extrémov sucha i povodní.

Na takýto čin by sme mali mať dostatok odvahy. Demokratická strana už odvahu nabrala a s touto agendou už ide búšiť do Europarlementu. Ja verím, že odvahu naberú aj všetci zodpovední voliči, ktorí prídu 25. mája k eurovoľbám a svoj hlas dajú tejto agende.

Riadená sabotáž úpadku slovenského vidieka?

24.05.2019

Kedysi na tomto potoku v Šarišskom Jastrabí pod Čergovom sme sa ako deti kúpali, chytali raky i ryby. Otec mi rozprával pred desiatkami rokov, že s vozmi prechádzali potokom, lebo bol plytký. viac »

Vyhlásenie Demokratickej strany ku riešeniu klimatickej zmeny

18.05.2019

Demokratická strana považuje klimatickú zmenu za najväčšiu hrozbu ľudstva a úplne sa stotožňuje s obavami mladej generácie, že musíme panikáriť (Švédska klimatická aktivistka Gréta Thunberg). viac »

Samovývojové Slovensko

16.05.2019

Slovensko je celé v samovývoji a máme nehodných politikov, ktorí nie sú prirodzenými lídrami ale manipulátori verejného priestoru. Príkladom "samovývojového" procesu je degenerácia prírody, viac »

SR Vyšné Hágy epvolby19 EÚ EP eurovoľby POX

Volebná miestnosť vo Vyšných Hágoch má svoje špecifiká

25.05.2019 09:34

de o najvyššie položenú základnú školu na Slovensku, ktorá je v nadmorskej výške 1 130 metrov.

eurovoľby, obálka, voľby

Voľby do EP pokračujú tretí deň hlasovaním aj v ČR, Lotyšsku a na Malte

25.05.2019 09:08

Štvordňový celoeurópsky volebný maratón sa začal vo štvrtok.

SR Košice epvolby19 EÚ EP eurovoľby KEX

Prví voliči v bratislavskej Karlovej Vsi prišli hneď po začatí volieb

25.05.2019 09:03

V najväčšom volebnom okrsku č. 2 v bratislavskej Karlovej Vsi privítali prvého hlasujúceho hneď po otvorení volebných miestností.

Jozef Bíreš

Bíreš: Spotrebiteľ chce poctivú potravinu

25.05.2019 09:00

Nie je to prvý raz, čo veterinári zistili pri výrobe bryndze odchýlky od štandardov. Pri poslednej kontrole objavili mimoriadne vysoké porušenie, uviedol Jozef Bíreš.

Michal Kravčík

skutočné hodnoty vznikajú mimo honosných palácov

Štatistiky blogu

Počet článkov: 136
Celková čítanosť: 268603x
Priemerná čítanosť článkov: 1975x

Autor blogu

Kategórie