Založ si blog

Keby neboli eurofondy, bolo by to o ničom?

Možno si spomínate priatelia na priznanie farby Róbertom Ficom vo výroku „KEBY NEBOLI EUROFONDY, BOLO BY TO O NIČOM“.

Veru tak, tí, ktorí majú nastavenú hlavu nie tvoriť ale troviť, na nič inšie nemyslia, len ako cucnuť z verejného blaha. Po niektorí len aby cucali dokážu robiť všetko.

Za ostatných 30 rokov vývoja krajinky zvanej Slovensko je ne hlboké precitnutie, ako sme mohli do verejných funkcií pustiť takéto pijavice, ktoré nie sú pridanou hodnotou a len primitívnymi cucákmi, či to máme len tak nechať?

Poďme trochu do histórie. Po rozpade Rakúsko-Uhorskej monarchie po 1. svetovej vojne vzniklo Československo. Vtedy neboli žiadne eurofondy, ale len ruky a rozum. Vodcovia vtedajšieho štátu na čele s Masarikom dokázali za 15 rokov aj napriek Veľkej hospodárskej kríze rozvinúť ekonomický Československo k 10 najvyspelejším štátom sveta.

Tým sa vlastne len potvrdzuje, že ak sú dobré vedení politickými vodcami obyvatelia Čiech, Moravy i Slovenska svojou pracovitosťou, tvorivosťou i húževnatosťou dokážu zázraky.

A čo my? Za ostatných 30 rokov, teda dvojnásobný čas Československo sa rozpadlo na dva piesočky. Na Slovenský piesoček pritieklo cca 30 mld. € a čo ešte? Z jedného z najpracovitejších ľudí na svete sme urobili pasívnych prijímateľov sociálnych balíčkov.

Jednoducho v občanoch sa paralizovala poctivosť, tvorivosť, pracovitosť, húževnatosť, či vôľa niesť zodpovednosť za za svoju rodinu, komunitu, región i štát. Všetky, doslova všetky rozhodnutia politických potentátov sú orientované iba nato, aby si udržali moc a mohli ďalej cucať.

Prečo to potrebujú? Nuž preto, aby si rozdelili lup, ktorý prichádza z Bruselu na pomoc Slovenska. A tu sa dostávame k tomu, čo dávno prezradil náš najväčší lupič, že bez eurofondov by to bolo o ničom.

Z toho vyvstáva otázka, čo to tak necháme, alebo či to chceme zmeniť. Myslím, si že všetci chceme zmenu. Zmenu k lepšiemu. A ako sa to dá? Slovensko potrebuje prejsť zásadnou reformou štátu. Potrebujeme nastaviť zákony štátu, ktoré nebudú robiť z ľudí ovce, ale sebavedomých, poctivých, hrdých, zodpovedných, či empatických ľudí.

Kde začať priatelia? O mesiac máme Eurovoľby. Potrebujeme tam dostať politikov, ktorí vedia, ako urobiť systémovú zmenu nastavenia eurofondov, aby sa prestalo ich rozkrádať.

Európsky parlament musí byť iniciátorom tejto zmeny, pretože Európska komisia to nezvládla. Nezvládla to preto, lebo žije v ilúzii, že medzi slušnými ľuďmi sa nekradne a robí poctivo. Zabudli, že v postkomunistických krajinách sa vychovával syndróm „KTO NEKRADNE, OKRÁDA SVOJU RODINU“ a že ten, kto je pri moci kradne najviac a má na to legitímne právo.

Tým, že štruktúru riadenia štátu na Slovensku sme nezmenili od čias budovania svetlých zajtrajškov, ponechali sme priestor úzkej politickej elite rozkrádať medzinárodnú pomoc.

Preto treba na úrovni Európskeho parlamentu prijať jednoduchú smernicu, že využívanie eurofondov musí byť diverzifikované, aby nebola skoncentrovaná kompetencia rozdeľovania eurofondov nie len na vládnych úradníkoch, ale aj na regionálnych a lokálnych samosprávach.

Čo to v praxi znamená? Z balíka eurofondov by bola zodpovednosť aj v kompetencii regionálnych samospráv v jednej tretine a za ďalšiu tretinu využívania eurofondov by boli zodpovední lokálne samosprávy. Jedna tretina kompetencií by ostala štátu.

Takéto rozhodnutie by spôsobilo napríklad to, že v následujúcom programovom období do obce, ktorá má napríklad 1000 obyvateľov na rozvoj obce z eurofondov priamo do rozpočtov prišlo 1 mil. €. Iste si vieme predstaviť, čo za milión € by sme na úrovni obce dalo urobiť. Určite by sme si nekúpili lavičky po 50 tisíc €, ako sa to stávalo cez vládou nastrčené agentúry

Takže ak chceme to zmeniť, mali by sme prísť v Eurovoľbách dať hlas tým, ktorí s decentralizáciou pomoci EÚ to myslia vážne.  Kvôli tomu sa oplatí ísť voliť priatelia…a voliť zmenu

15.08.2019

Tak milí moji priatelia, mám tu oponenta. Vedecká obec na klímu si vybrala dr. Metelku, aby dokázal, že klíme vôbec nerozumiem. Tento pán už dlhšie obdobie prenasleduje moju vedeckú spôsobilosť. viac »

Vplyv CO2 na zmenu klímy je mýtus

14.08.2019

Prečo? Zo Slnka tečie žiarenie, ktoré vo vzduchoprázdnom priestore 150 mil. km nestráca žiadnu energiu. Pred vstupom do atmosféry dosahuje slnečné žiarenia intenzitu v podobe solárnej konštanty viac »

Prečo vplyv CO2 na klimatickú zmenu je fatal error

13.08.2019

Je asi príliš veľká drzosť hraničiaca s provokáciou uverejniť opak toho, čo mainstream hovorí o klimatickej zmene. Zvlášť vtedy, keď takmer všetci unisono pritakávajú o dôležitosti vplyvu viac »

kalavska

Kalavskú čaká reparát

21.08.2019 18:30

Vláda na prvom rokovaní po letných prázdninách zatiaľ neschválila časť, ktorá sa týka premeny nemocníc a prináša zásadné zmeny.

Peniaze, euro, graf, ekonomika

O rozpočte rozhodne jesenná daňová prognóza

21.08.2019 18:14

Pre rezort financií budú pri príprave rozpočtu dôležité najnovšie údaje o vývoji ekonomiky a daňových príjmov. Tie budú zverejnené v septembri.

generál Martin Dzúr, Fidel Castro

Martin Dzúr. Generál, ktorý vydal rozkaz, aby vojaci nebojovali s okupantmi

21.08.2019 18:00

Patril k najmocnejším ľuďom v bývalom Československu. Martin Dzúr bol ministrom národnej obrany a priaznivcom Alexandra Dubčeka.

priemyselny park Kosice 04

Priemyselný park by mal pomôcť košickému regiónu

21.08.2019 17:24

Vo dvoch halách na ploche takmer 8 hektárov za 30 miliónov eur by v budúcnosti mohlo pracovať zhruba 600 ľudí.